Kahve Bellek Kaybını Önler Mi ?

Hafıza kaybı, demansın ve bilişsel fonksiyonların yaşla birlikte bozulmasının en ayırt edici özelliklerinden biridir; ama Wisconsin-Milwauke Üniversitesi’nde yapılan bu çalışma bizlere hafıza kaybını da içeren demansa bağlı semptomları önlemek ya da geciktirmek için kolay bir yöntem olabileceğini düşündürüyor. Hatta siz bu yöntemi zaten uyguluyor olabilirsiniz; cevabı kahve fincanınızda saklı !

Bu çalışmada menapoz sürecini geçirmiş ve demansı olmayan 6467 kadının 10 kafein oranlarıyıllık bir süreyle her yıl bilişsel fonksiyonları ölçülmüş. Ayrıca bu süreçte katılımcıların vücutlarına aldıkları kafeini tespit etmek için onlardan her gün ne kadar kahve, çay ve kola içtiklerini kaydetmeleri istenmiş. Araştırmacılar günde 261 mg üzeri kafein tüketen kadınların demans veya bilişsel yeteneklerindeki bozulmaların daha az olduğunu bulmuşlar.

kahveAslında geçmişte yapılmış olan nüfus çalışmaları ve hayvanlarla yapılan laboratuvar araştırmaları, kafeinin demansa karşı koruyucu bir etkisi olduğunu daha önceden göstermiştir. Fakat Wisconsin-Milwauke Üniversitesi’nde yapılan bu çalışma, önceki sonuçları doğrulamak için yapılan ve insanlarla gerçekleştirilen ilk büyük ölçekli çalışmadır. Araştırmacılar, bu çalışmanın yine de erkeklere genellenemeyeceğine dikkat çekiyorlar. Daha önceden Avrupalı erkeklerle gerçekleştirilen çalışmada, günde üç fincan kahve içtiğini söyleyen erkeklerin, daha az içtiğini veya hiç içmediğini söyleyenlere göre on yıllık süre zarfında daha düşük düzeyde bilişsel bozulma oranına sahip oldukları bulunmuştur.

 

Dikkatli Olmakta Fayda Var

Günde 3-4 bardak kahve insan sağlığı için yararlı ve normal kabul edilen bir seviyedir. Bu düzeyde tüketilen kahvenin birçok faydası da vardır. Fakat kahve kan basıncını ve kan şekerini yükseltir, bu da kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı olanlar için bir risk olabilir. Ayrıca birtakım mide problemlerine de yol açabilir, kemiklerin mineral emilimini ters yönde etkileyebilir ve uyku problemlerine sebep olabilir. Yani kahve tüketiminizi 3-4 bardağın üstüne çıkarmadan önce doktorunuzdan bu konuda bilgi almak daha doğru olacaktır. Ayrıca çay, kahve tüketimi çok olan biriyseniz bunun yanında enerji içecekleri veya kafein içeren destekleyici haplardan uzak durmanız sağlığınız için iyi olacaktır.

Çeviri Kaynağı

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir