Middlesex – Ne Okumalı?

Middlesex, beşinci kromozoma saklanmış resesif bir kromozomun, Bursa’da başlayan ve Detroit’e kadar uzanan hikayesi. Hikaye ne kelime ama ! Osmanlı’dan başlayan ve günümüze ulaşan, bir Yunan ailenin üç kuşaklık öyküsü. Pardon aile demek tam doğru olmadı sanırım, Middlesex sadece Desdemona ve Lefty adındaki iki kardeşle Uludağ’ın eteklerindeki bir köyde başlıyor. Ardından İzmir (Smyrna) yangınını, Amerika’ya göçü, Henry Ford’un fabrikalarını, büyük buhranı, içki yasağını gördükten sonra nihayetinde Calliope Stephanides ile ailemiz iyice genişliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse romanda yok yok, ensest ilişkiden tutun lezbiyen kuzene hatta hermafrodit bir toruna, 69’cular adında seks gösterisi yapılan bir kulübe kadar her şey var bu kitapta. Eh dile kolay 80 yıllık bir öykü bu.

Middlesex
“Beni görebiliyor musun? Tamamımı? Muhtemelen hayır. Kimse daha önce görmedi.”

Middlesex ‘in Hikayesi

Calliope’nin hayatına kız olarak başlayıp erkek olarak devam etmesini ve cinsel kimliğini arama çabalarını en ince detayına kadar (gerçekten) uzun uzun anlatan kendisi de baba tarafından Bursa’lı bir Rum olan hatta Detroit’te doğan Jeffrey Eugenides kitabıyla tabulara, cinsel kimliklere ve rollere, her türlü tutuculuğa ve dogmalara kafa tutmuyor deyim yerindeyse kafa atıyor ! Her ne kadar biz çevirisini pek beğenemediysek de yazarın akıcı anlatımı, olayın kurgusu ve farklı konu seçimi, tarihin sadece tarih kitaplarında olmadığını hatırlatışıyla Middlesex’i biz çok sevdik. Hatta bir solukta okumadık, içtik. Her bir karakteri tek tek sevdik. Yer yer verilen Yunan mitolojisinden esintilerle tarihten karelerle eminiz ki siz de bu kitaba bayılacaksınız.

Tüm bunlardan ayrı, kitabı anlatırken sadece karakterlerin derinliğinden ya da hikâyenin fazlasını verdiğinden dem vurmak yanlış olur. Didaktik oluşuyla bir daha sevdik. Yalnızca her iki bin bebekten birinin hem erkek hem dişi üreme organının olması (hermafrodit olarak dünyaya gelmesi) yüzünden bile okunması gereken bir roman diyebiliriz. Kitapta Cal iki kez doğarken; ilkinde 1960 yılında Detroit’te kız olarak, ikinci kez 1974 yılında Petoskey’de acil kliniğinde ergen bir delikanlı olarak doğduğunda biz de iki kez düşündük.

En yakın zamanda okumanız dileğiyle !

 

Yazar : Jeffrey Eugenides

Sayfa : 605

Goodreads Puanı : 3.96 / 5

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir