Uludağ Üniversitesi | Psikoloji Bölümü

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü´nün temel amacı, psikoloji alanındaki evrensel bilgi birikimine ulaşabilen, bu birikimi paylaşma, sorgulama ve çoğaltma yetkinliğine sahip, mesleki etik değerlerini özümsemiş ve evrensel olana erişme sürecinde yerel gerçekleri gözden kaçırmayacak bilinçte mezunların yetiştirileceği bir bilim ortamı yaratmaktır.

1994 yılında kurulmuş olan Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü, ilk öğrencilerini aldığı 2000 yılına dek Fen-Edebiyat Fakültesi´ne bağlı diğer bölümlerin ders programlarına katkı sağlamıştır. 2001 yılında Üniversitemizin İngilizce hazırlık programı uygulamasına geçen ilk birkaç bölümü arasında yer alan Psikoloji bölümü, ilk lisans mezunlarını 2004 yılında vermiştir.

Deneysel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikoloji ve Uygulamalı Psikoloji olmak üzere dört anabilim dalı içinde yapılanmış olan bölümümüz, duygusal, bilişsel ve davranışsal süreçler ile bu süreçlerin bilimsel analizinde geçerli olan yöntemlerin tanıtılmasını içeren zorunlu ve seçimlik psikoloji dersleri açmaktadır. Alan derslerinin yanı sıra, felsefe, sosyoloji, tarih, ekonomi ve biyoloji gibi bilim dallarından öğrencilerimizin bakış açılarını genişletecek dersler de lisans programımızda yer almaktadır.

Ağırlıklı olarak bilişsel, deneysel, sosyal ve uygulamalı psikoloji konularında tez çalışmalarının gerçekleştirildiği bir yüksek lisans programına sahip olan bölümümüzde 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla doktora eğitimi verilmeye başlamıştır. Bölümde eğitim-öğretim ve araştırma etkinliklerinde kullanılmak üzere hazırlanmış olan bir uygulama laboratuarı ve bir görüşme odası bulunmaktadır.

Kısa sayılabilecek süre içinde önemli bir gelişim göstermiş olan bölümümüz bugün  3 profesör, 2 doçent, 1 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi ve 20 araştırma görevlisinden oluşan kadrosuyla en çok tercih edilen psikoloji bölümleri arasında yer almaktadır). Bölüm üyelerimiz yoğun eğitim-öğretim etkinliklerinin yanı sıra, bilimsel çalışma ve projeleriyle ulusal ve uluslar arası psikoloji literatürüne katkı sağlamaya devam etmektedir.

Bölümümüz, Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde yer alan Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bölümler Binası Giriş katındadır. Şehir merkezine 18 Km. uzaklıktaki 16.000 dönüm arazi üzerine kurulu ana yerleşim birimi olan Görükle Kampüsü’nde kütüphane, yemekhane, spor salonu, pek çok kafeterya ve kırtasiye mevcuttur. Görükle Kampüsü’ne ulaşım oldukça rahattır.  Kampüsün içine kadar metro ulaşmakta ve aynı zamanda belediye otobüslerinin bir çoğu okuldaki KYK durağından hareket etmektedir. Kampüs merkezden ziyade Nilüfer ilçesine bağlı Görükle beldesine yakındır. Görükle, 50.000 civarında nüfusu olan küçük bir öğrenci beldesi olup kampüsle dip dibedir. Bu yüzden, öğrenciler tarafından konaklama için Görükle tercih edilmektedir. Ulaşım oldukça kolaydır ve diğer büyükşehir üniversitelerine nazaran konaklama ücretleri Görükle’de oldukça uygundur. Kampüs içinde KYK yurtları, Görükle’de ise bir çok özel yurt, apart ve bir KYK yurdu mevcuttur. Kendine has güzellikte, okula oldukça yakın, uygun denebilecek fiyatlarda yeme içme ve eğlence mekanına sahip bu beldenin nüfusunun büyük çoğunluğu öğrencidir. Uludağ Üniversitesi bu açıdan hem büyükşehir hayatını hem de uygun öğrenci hayatını bir arada yaşamak için idealdir. Görükle’de hava bahar ve yaz aylarında insana tatil köyündeymiş izlenimi verirken  kış aylarında Uludağ’dan gelen esintiyle oldukça dondurucudur. Tüm bunlarla birlikte Uludağ’da psikoloji okumak ayrıcalıktır. Kimbilir geldiğinizde Psikolezyum ekibi ile de tanışma fırsatı yakalarsınız 🙂

Gülçin Özdemir       uludag psikoloji

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir