Yüz Ve Kafa Yapısına Göre Saldırganlık !

yüz yapısı, kafa yapısı, saldırganlık

Sizden evrendeki tüm canlıları kısaca aklınızdan geçirmenizi istesek ? Bir dakika, bu çok fazla oldu 15 saniyenizi ayırıp aklınıza gelen canlıları düşünmenizi istesek ? Evet evet, bu daha cazip oldu sanırım. Aklınıza gelen birbirinden alakasız dahi olsa tüm canlıların aslında birçok ortak özelliği var; histolojik, morfolojik, embriyonik, fizyolojik özellikler… Ama dışarıdan bakıldığında en belirgin olan ortak davranışlarımız saldırganlık. Saldırganlığın ya da diğer bir tabirle şiddetin tanımı konusunda kesin bir fikir birliği bulunmamaktadır. Hatta tarihi ile alakalı yorumsuz olmamız da pek şaşılacak gibi durmuyor. Bir grup düşünüre göre kişisel acı ve maddi zarar doğuran davranış olarak tanımlarken; diğer bir grup (davranışçı ekol) ise saldırganlığı başkalarını inciten ya da incitebilecek her türlü davranış olarak kabul eder. Fakat incitebilecek davranışların dışında, bazı davranışlarda saldırganlık sınıfı içerisinde incelenebilir ve saldırgan kişinin niyetini de göz önünde bulundurmaz. Keza şiddet sadece eylemsel olarak kendini göstermez.

saldırganlık, yüz yapısı, sinirlilik, cinayet
Neredeyse tüm canlılarda evrensel olan saldırganlık; toplumun yapısı, cinsiyet, hormonlar, sosyodemografik faktörler, kişinin ailevi yapısı, geçmişi, zamanında kullandığı maddeler, zeka seviyesi, hatta morfolojik yapısı (dış görünüş) gibi birçok faktöre bağlıdır. Bir grup araştırmacı, genç erişkin bireylerde yüz ve kafa boyutlarında gözlenen saldırgan tutumla olan ilişkisini incelemek için yaş ortalaması 20, 21, 23 olan 147 erkek ve 156 kadın toplam 303 kişi üzerinde bir çalışma başlatmıştır. Tüm katılımcıların boy ve vücut ağırlığı da dahil olmak üzere 12 yüz, 6 kafa olmak üzere toplam 18 antropometrik ölçüm alınıyor. Bu ölçümler için özel teknikler kullanılmış olup Bass ve Perry tarafından hazırlanmış olan saldırganlık skalası kullanılmıştır. Kafa ve yüzün biçimsel yapısı saldırganlık örüntüsü ile ilintili olarak değerlendirildiği zaman özellikle yüz boyutları ile saldırgan tutum arasında bir ilişki saptanmıştır.

 • İnterkantal(göz kapağı çevresi) genişlik arttıkça
 • Dudak yüksekliği azaldıkça
 • Üst yüz yüksekliği azaldıkça
 •  Çene genişliği arttıkça
 • Alt yüz yüksekliği azaldıkça
 • Alın genişliği arttıkça
 • Dudak yüksekliği azaldıkça
 • Kulak kafa arası yükseklik arttıkça
 • Kafa uzunluğu-çevresi-genişliği arttıkça
 • Burun genişliği arttıkça, saldırganlık bileşenlerinin arttığı olgusuna varılmıştır.

  İtalyan bilim adamı Lambrosso ise suçluları; akıl hastası suçluları, kriminaloidler (hormonal kaynaklı) ve atavistik suçlular (doğuştan suça meyilli) olmak üzere 3’e ayırmıştır. Atavistik suçlular üzerinde inceleme yaptığında ise bu kişilerin ilkel insanın sahip olduğu fiziksel özelliklere (uzun kollar, kıvrımlı burun, gorilsi kafa yapısı) sahip olduklarını  ve zihinsel olarak düşük kapasiteli, dürtüleriyle hareket eden kişiler olduklarını bulmuştur. Suçlularda sıklıkla kilo, saç ve güç kaybı, kafatası hacminin küçüklüğü, basık ve derin alın, kafatası kemikleri kalın, çene ve elmacık kemiklerin olağanüstü gelişmiş olması, genelde çok ve kıvırcık saç, yelken kulak ve iki cinsiyeti de çağrıştırma gibi fiziksel tespitlerde bulunmuştur. Yine Hooton’nın mahkum ve genel nüfustan seçtiği kişilerle yaptığı çalışmada iki çalışmayı da doğrular niteliktedir. Seri katil, cinsel sadizm, sado-mazoşizm gibi saldırganlığa eğilimi fazlaca olan bu kişilerde de yüz ve kafa yapısı bu olgularla örtüştüğü gözlemlenmektedir.

  saldırganlık, seri katil, cinayet, yüz yapısı

  Genel olarak geniş bir yüz hatlarına sahip bireylerde saldırganlık oranı fazladır demek elbette hata olabilir. Yanlış anlaşılmaması gereken nokta ise geniş yüz ifadesine sahip bireylerde testosteron salınımı daha fazla olduğu için bu kişilerde saldırganlık artmaktadır. Bu bahsettiğimiz saldırganlık tek faktörü olup daha ayrıntılı incelemek için ve bilgi sahibi olmak için Dr. Burak Gülcen’in “Genç Erişkin Bireylerde Yüz ve Kafa Boyutlarında Gözlenen Cinsiyet Farklılıkları ve Saldırgan Tutumlu Olan İlişkisi” adlı tezine göz atmanızda fayda olabilir. Kim bilir, belki sizde karşınızdaki insanın kafa ve yüz boyutlarına çaktırmadan göz atıp birkaç fikir sahibi olabilir çalışmaların doğruluk payını bir de siz kanıtlarsınız, ne yalan söyleyelim biz de çalışmaların yalancısıyız.

   

  KAYNAKLAR
  Gülcen, B. (2010) Genç Erişkin Bireylerde Yüz ve Kafa Boyutlarında Gözlenen Cinsiyet Farklılıkları ve Saldırgan Tutumla Olan İlişkisi.  Ankara

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir