Anne Tuvaletim Geldi ! (Çocuklarda Tuvalet Eğitimi) | Ne Okumalı ?

Anneler, babalar, öğretmenler ve hatta halalar, dayılar… 2-3 yaş civarı çocukları gözlemleme fırsatı olan herkes bilir; bu yaştaki çocuklar inatçılıkta keçileri geçer ! Bir de üstüne üstlük bu yaşlar tuvalet eğitim zamanına denk gelince ortalık bir hayli karışır. “Anne Tuvaletim Geldi!” ise bu kaosta kendilerini yalnız hisseden ebeveyn ve yetişkinler için yazılmış çocuklarda tuvalet eğitimi serüvenini ele alan bilgilendirici bir kitap.

Kitap 9 bölümden oluşuyor ve her bir bölümde ayrıntılı bir şekilde tuvalet eğitimi sürecinde zorlanan yetişkinlere rehberlik ediyor. En güzel tarafı da kitabın sadece tavsiye vermiyor oluşu. Çocuklarla uğraşanlar bilir; tavsiye vermek kolay bir eylem ama uygulamak ise gerçekten zordur. İşte tam bu noktada yazar, tuvalet hikayeleriyle ebeveynlere somut örnekler sunuyor.  Bazı bölümlerin sonunda küçük listelerle bölümde anlatılanları özetliyor ve tam bir yol haritası sunmuş oluyor. Tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli, tuvalet eğitimi verirken nelere dikkat edilmeli, eğer çocuk eğitim almamak için ısrarcıysa nasıl davranılmalı sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Kakaları Küçük Ama Meseleleri Büyük

Ayrıca yatak ıslatma, kaka kaçırma, kabızlık, çiş ve kaka tutma, ebeveyn-çocuk arasında yaşanan güç savaşları hakkında da öğrenecekleriniz var. Sadece tuvalet ile ilgili değil; ödül verme ve ebeveynlik stilleri ile de ilgili anlaşılır bilgi veren yazar, ebeveyn olma ve çocuklara bezi bırakıp tuvaleti kullanmayı öğretmeyle alakalı ayrıntılı bir kitap yazmış. Tek eksiği kitapta özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olması gerektiği bahsedilmemiş olması. Yine de kitabın anne, baba ve uzmanı doğru bir şekilde yönlendirmesi ve çocuğu, kendi disiplin tarzını tanımaya yönelik daha fazla cesaretlendirmesi kitabı okunmaya değer kılıyor. Özellikle kısa kısa sunulan öneriler hem anlaşılır, hem de uygulanabilir olduğu için çok güzeller. Kısaca “Anne  tuvaletim geldi” diye bağıran yumurcaklarla baş etmek için başarılı bir rehber.

Eğer siz de minik kızınız ve oğlunuzla (belki de öğrencinizle) çiş ve kaka savaşları yaşıyorsanız, ne yapacağınızı bilemiyorsanız fakat bu kokulu, ıslak dönemin bir an önce bitmesini istiyorsanız ideal bir kitapla karşı karşıyasınız. Çocuğunuzla birlikte atıldığınız banyoya doğru giden bu tuvalet eğitimi serüveninde şimdiden size başarı ve bolca sabır dileriz. İyi okumalar !

 

Yazar: Jan Faull

Sayfa Sayısı: 156

Goodreads Puanı: 3,51/5

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir