Genç Bir Doktorun Not Defteri (A Young Doctor’s Notebook) | Ne İzlemeli?

Yoğun iş temposu, yaz okulu, hayatın bin bir derdi arasında film izlemek her zaman çok da kolay olmuyorsa size harika bir mini dizi önerimiz var: Genç Bir Doktorun Not Defteri ! Canınız sıkıldığında izleyebileceğiniz, sadece ve sadece iki sezon, sekiz bölümden oluşan mini dizimizin her bir bölümü yirmi iki dakika. 1917 Rusya’sında geçen dizi, dönemin politik olaylarını içinde barındıran, aynı zamanda dram da bulunduran bir kara mizah.

Sıkıntı, Yalnızlık, Aşk, Arzu ve Morfin

Başarılı, on beş dersten tam not alarak harikalar yaratmış ama bir o kadar da deneyimsiz, yalnız doktorumuzun gençlik halini herkesin gönlünde Harry Potter olarak taht kurmuş Daniel Radcliffe canlandırıyor. Doktorumuzun yaşlı ve tabii ki daha deneyimli, görmüş geçirmiş halini ise Jon Hamm ekranlarda yerini alıyor. Jon Hamm’ın her sahneye girip de genç halini uyardığında içimizden bir ses “Keşke bizim de yaşlı halimiz gelip bizi uyarsa.” demedi değil. Tabii bizim durumumuzla Doktor Mikhail Bulgakov’un, kısaca Mika’nın hali kıyaslanacak gibi değil. 

Her şeyden önce genç Mika, morfinin ona neler yapabileceğinden habersiz, uyuşturucuyla başa çıkabileceğini sanan toy bir doktor. Devrim zamanı, Rusya’nın en ıssız taşrasına göreve gittiğini düşününce çektiği acılar daha anlaşılır oluyor. Genç Mika, tıp fakültesinde umduğunu gerçekten hastanede görev yaparken bulamıyor. Doğrusunu isterseniz, şöyle bir günümüze dönüp baktığımızda tıp fakültesi öğrencilerinin ve genç doktorların bugünkü durumunun 1900’lerin Rusya’sından farklı olmaması bizim canımızı Mika’dan daha çok sıktı.

Genç Bir Doktorun Not Defteri haliyle hastanede geçince bolca kan, kırık çıkık görmemek kaçınılmaz oluyor. Tedavinin uygulandığı sahnelerin abartılı olduğunu söylemeliyiz. Normalde de hastane tutuyorsa sizi, Genç Bir Doktorun Not Defteri’ni izlemeden önce bir düşünün deriz. Sorun yok diyorsanız da Rus edebiyatından sahnelere aktarılan bu hikayeyi izlemeden geçmemenizi tavsiye ederiz. Kara mizahı ve morfini damarlarınızda hissedeceksiniz. İyi seyirler 🙂

Komedi / Drama / Televizyon Dizisi / 2012-2013

IMDb puanı: 7.9/10

Süre: 2 Sezon / 8 Bölüm / 22 Dakika

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir