Yerdeki Yıldızlar / Her Çocuk Özeldir – Taare Zameen Par | Ne İzlemeli ?

2007 yapımı bir dram filmi olan Her Çocuk Özeldir filmini bazılarımız çoktan izledi, bazılarımız ise “Hint filmi değil mi, üç saatin iki saatinde müzikli dans sahnesi vardır.” diyerek izlemedi. Önyargıları olan arkadaşlarımızı esefle kınadıktan sonra kabul etmemiz gerekir ki gerçekten de fazla dans sahnesi var. Yine de konusu disleksi olan bir film, hele de her çocuğun dünyaki minik birer yıldız olduğunu anlatıyorsa nasıl kötü olabilir ki ?

Her Çocuk Özeldir tüm çocukların özel olduğunu söylese de bir çocuk var ki onun durumu gerçekten özel. Kocaman gözleri, sevimli hareketleri, yaramazlıklarıyla gönlümüzü çelen Ishaan’ın durumu diğer çocuklardan özel; üçüncü sınıfta olmasına rağmen okuma yazmayı öğrenememiş, dikkatsiz, dağınık, biraz da yaramaz ve kendini ifade etmekte zorlanan bir çocuk. Yaptığı haylazlıklar aslında ne onun aptal olmasından dolayıdır, ne de terbiyesiz olmasından. Ishaan kelimelerin “dans ettiğini” söyledikçe öğretmenleri tarafından cezalandırılır. Bazen “b” harfi “d” harfine karışır, “9” sayısı olur size “6” sayısı… Arkadaşları güldükçe, her gün ceza aldıkça ve kimse onunla ilgilenmedikçe Ishaan’ın özgüveni her geçen gün düşer. Düştükçe düşer ve en sonunda o çok sevdiği rengarenk boyalara bile dokunmaz olur. Artık babası öfkeden sinir küpüne dönmüştür, annesi peşinde koşmaktan yorulmuştur. Unutmadan söyleyelim bir de Ishaan’ın çok başarılı bir ağabeyi vardır; herkes her dalda birinci gelen bir çocuğun böyle bir kardeşi olduğuna şaşırmış durumdadır. Kısacası hayat minik Ishaan için pek de yolunda gitmez ve başrolümüz içine kapanık bir çocuk olur. Fakat kılıktan kılığa girebilen, eğlenceli ve bir o kadar da güzel dans eden vekil hoca Ram Shankar ile tanıştıktan sonra Ishaan’ın hayatı ve geleceği değişir.

Hint yapımı, orjinal adı Taare Zameen Par olan bu filmi izlerken kimi zaman gözlerini dolacak ama en önemlisi Hindistan ve Türkiye’deki eğitim sistemi arasındaki benzerliklerin dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz. Şimdilik çocuklarımızın “en iyisi olmak” için yarıştıkları, kendi yeteneklerinin keşfedilmediği eğitim sisteminin zamanla iyileşeceğini umuyoruz diyelim. Amiir Khan’ın hem yönettiği, hem de oynadığı bu eğlenceli filmi izlemek için Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan daha da uygun bir zaman olamaz diye düşünüyoruz. Her çocuğun dünyadaki minik bir yıldız olduğunu ve kendi yeteneklerinin keşfedilmesini beklediğini unutmamak dileğiyle bayramımız kutlu olsun ! 🙂

IMDb Puanı: 8.5 / 10

Dram / Aile / Müzikal / 2007 / Hindistan

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir