Seninle Başlamadı | Ne Okumalı?

Kalıtsal aile travmalarının kapısını aralayan bu kitapla aile geçmişinize yapacağınız bir yolculuğa hazır mısınız?

Şu an yaşadığınız uyku problemleri geçmişte ailenizden birinin yaşadığı travmatik bir olayla bağlantılı olabilir mi? Ailemizden bir kişinin yaşadığı suçluluk, pişmanlık gibi ağır duyguları hiç farkında olmadan bugünümüze taşımış olabilir miyiz? Belki de yaşadığımız alkol probleminin nedeni aile üyelerimizden birinin yükünü üstlenmiş olmamızdandır.

Mark Wolynn, kendi çalışmalarından verdiği örneklerle birçok farklı hayatın içine sokuyor bizi. Ailemizin geçmişinde yaşanan travmaların bir şekilde sonraki nesillere aktarılabileceğinin kanıtlarını sunuyor aslında. Yaşanan yüklü duygular, travmatik olaylar, başa çıkması zor olan hayatlar aslında her birimizde bir sonraki nesile aktarılan bir iz bırakıyor.

Wolynn, öncelikle yaşanan travmatik deneyimlerin genetik yapımızı nasıl etkilediğini bizlere açıklıyor. Sonrasında ise bizi bu zorlu yolculuğa davet ediyor.

Aile geçmişinize bakmaya hazır mısınız?

Çoğu zaman arka plana atılan, bahsedilmeyen, üstü kapanan hikayelerde yatıyor yaşadıklarımızın sebebi. Ve bunların açığa çıkması “Çekirdek Dil” sayesinde oluyor. Nedir bu çekirdek dil?

Çoğu zaman arka plana atılan, bahsedilmeyen, üstü kapanan hikayelerde yatıyor yaşadıklarımızın sebebi. Ve bunların açığa çıkması “Çekirdek Dil” sayesinde oluyor. Nedir bu çekirdek dil?

Wolynn bir danışanının (Sandy) “nefes alamıyorum, dışarı çıkamıyorum, öleceğim” ifadesinden yola çıkarak açığa çıkardıkları bir durumu bizlere aktarıyor. Hepimizin Hansel ve Gratel hikayesinde olduğu gibi eve dönüş için (doğru yerlere ulaşmak için) kırıntılar bıraktığımızı söylüyor. Ama bunlar ekmek kırıntıları değil de sözcük kırıntıları artık. Yani “nefes alamıyorum” ifadesinin onları nereye götürdüğüne bakıyorlar. Aile geçmişin incelediklerinde ise kadının kapalı alan korkusu için kullandığı bu kelimelerin toplama kamplarına gönderilen ve gaz odalarında boğulan büyükbabası ve halalarına ulaşıyorlar. Sandy’nin büyükbabası ve halalarının yaşadığı bu dehşet verici olay hayatta kalan tek birey olan babasını nasıl etkiliyor? Babasının maruz kaldığı bu travma onun aktaracağı genleri nasıl değiştiriyor? Ve en sonunda Sandy yaşanan travmatik olayın etkilerini çekirdek dilinde tüm hayatı boyunca taşıyor.  Aile geçmişine gittiğinde, var olan gerçeklerle yüzleştiğinde tüm bunları fark ediyor. Böylece içindeki paniğin aslında kendisine bile ait olmadığı hissiyle büyük bir rahatlama yaşıyor.

Wolynn kitap boyunca çekirdek dil haritamızı nasıl oluşturabileceğimizi kendimize sorabileceğimiz sorularla açıklıyor. Sonrasında ailemizle olan bağı nasıl yeniden inşaa edebileceğimizi bizle gösteriyor.

Seninle Başlamadı, hepimizi soyağacımızı oluşturmaya ve ailemize ait hikayelere ulaşmaya çağırıyor. Belki de derinlerde hissettiğiniz bu rahatsız edici duygular size ait bile değildir. Keşfetmeye hazır mısınız?

Yazar : Mark Wolynn

Sayfa : 276

Goodreads Puanı : 3,68/ 5

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir