Aşk (Her) | Ne İzlemeli ?

Yapay zeka ile ilgili yapılan açıklamaların içimizi kararttığı şu günlerde Aşk filmi, İngilizce adıyla “Her”, yakın gelecekte yaşayabileceğimiz aşklara ışık tutarak düşündürüyor. Pizzayla,  Eiffel kulesiyle, yunusla, oyun karakteri ve bilgisayarıyla hatta işi abartıp kendisiyle evlenen insanları görüyoruz; acaba hepimizin bir bir işletim sistemimize aşık olacağımız günler gerçekten yakın mı diye düşünmeden edemiyor insan.

Bir İnsan ve İşletim Sisteminin Aşkı

Romantik dram ve bilim kurgu olarak tarihi bilinmeyen yakın gelecekte geçen bir aşk hikayesini anlatan filmimiz ilk bakışta bizi sahneleri, renkleri, sahne geçişleri, film müzikleri, kısaca göze hitap eden estetiğiyle oldukça etkiledi. Esas oğlanı canlandıran Joaquin Phoenix’in bıyıklarından ve yapay zekaya sahip olan esas oğlanın sevgilisi Samantha’yı seslendiren Scarlett Johansson’ın buğulu sesinden de etkilendik tabii ki. Keşke kendisini de görseydik… Film, aslında yapay zekalı işletim sistemi olan esas kız Samantha’dan da anlayacağınız üzere bildiğimiz aşk filmlerinden değil. Başında eşinden ayrılmış, mutsuz, derbeder, yalnız ve bir senedir depresif takılan Theodore Twombly’nin sahneleri klasik aşk filmlerini andırsa da işler can sıkıntısından aldığı işletim sistemiyle sohbeti derinleştirmesiyle değişir. Kendisine Samantha adını veren işletim sistemi, kişiselleştirilebilen ve zaman içinde edindiği tecrübelerle kendini geliştiren bir yapay zeka programıdır. Theodore zamanla Samantha’nın arkadaşlığından etkilenmeye başlar.

Beraber yürüyüşlere çıkarlar, Theodore çengelli iğneyle küçülttüğü cebine koyduğu cihazla kız arkadaşı Samantha’ya etrafı gösterir, kulağına taktığı kulaklıkla onunla konuşur. Theodore ne kadar duygusalsa, söylemeye gerek yok, Samantha da o kadar zekidir. Yalnızca aralarında minik bir sorun vardır; Samantha’nın bedeni yok, o bir işletim sistemi ! Hadi diyelim onun da bir çözümü bulunsun, ki çözüm bulmak için Samantha gerçekten çabalıyor, ama gerçekten Theodore’un etten kemikten oluşan gerçek eski karısının suçlamaları doğru mu: Theodore gerçek ilişkilerle başa çıkamayan biri mi ? “Bilgisayarı” ile aşk yaşadığı için ona sapkın diyebilir miyiz ? Theodore’un ruhsal sorunları varsa, Theodore’un yakın arkadaşı Amy ve diğer insanların da mı sorunları var ?

Mektup yazamayan kişilerin ağzından, onların yakınlarına mektup yazarak geçinen Theodore ve yapay zeka Samantha ilişkisinin seyrinde Samantha çılgınca evrilirken, Theodore insan hızında değişirken her iki karakter de kendini bulma çabasındadır. İnsan yapay zeka aşkının artılarını ve eksilerini değerlendirmek bizlere kalmış, ama filmin ardında yatan toplumsal eleştiriye değinmeden geçmek olmaz. Teknoloji çağı umarız ki filmdeki erkek modasına ait pantolonların gözlerimizi kanattığı kadar bizleri ruh sağlığımız için gerçekten değerli olan ilişkilerimizden koparmaz. İyi seyirler dileriz !

IMDb Puanı:8/10

2013 / ABD / Romantik Dram, Bilimkurgu

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir