Komik Bir Hikaye | Ne Okumalı ?

Komik Bir Hikaye, hayatın yükü altında ezilen 15 yaşındaki Craig’in depresyon öyküsünü anlatsa da hepimizden izler taşıyan bir roman. Romanı asıl ilginç kılan şey ise depresyonu gerçekten eğlenceli bir şekilde bizlere aktarması ve bunu yaparken Craig’le empati kurmamızı da sağlaması.

Depresyon Hakkında Olup İnsanı Depresyona Sokmayan Bir Kitap

Hepimiz zaman zaman hayatımızı sorguladığımız, kendimizi çökkün hissettiğimiz anlar yaşarız. Ülkenin en iyi liselerinden biri olan Yönetici Meslek Lisesini kazanan, kazanmak için canını dişine takarak çalışan Craig içinse durum biraz daha vahim. Henüz gençliğinin en delikanlı dönemini yaşayan Craig, zorlu bir çalışma döneminden sonra umduğu güzel lise yıllarını değil kendisini intihara sürükleyen depresyonu bulur. Bu süreçte ailesi ona destek verse de sürekli aklında ne kadar işe yaramaz olduğu ve oksijen israf ettiği düşüncesi vardır. Ve bir gece kendi isteğiyle yetişkin psikiyatri kliniğine yatar ve olaylar gerçekleşir.

Bu Kitap Çok Tatlı, Çok !

Birbirinden ilginç tiplerle birlikte kendini daha yakından tanımak için manevi bir yolculuğa çıkar. Craig’in deyişiyle saflık, sadelik, seçim kolaylığı ve baskı olamayan bir ortam ararken; bir anaokulunda yüzünü makasla kesen bir kız, keş 1 ve keş 2, yataktan dışarı çıkmayan Mısırlı bir oda arkadaşı, yerçekiminin tersine dönmesinden korkan bir çocukla beraber 5 günlük bir serüvene çıkar. Bu süreçte siz de depresyonun düşünceleri nasıl yönlendirdiğine tanık olacaksınız. Belki de siz de bir ara aynı Craig gibi “bunların hepsi bahane diye düşündüm” demişsinizdir, kim bilir !

Depresyonu tiye alan, dalga geçerken hayatın gerçeklerinden dem vuran bir Komik Bir Hikaye. Hikaye uzun ama bir o kadar da akıcı olduğu için bir solukta biten bir depresyon. Son sayfaya kadar belki de her şey harikaydı, gözüme takılan ufak bir cinsiyetçi deyiş olduysa da genel olarak kitabın yer yer gülümseten ve hatta arada kahkaha attıran, kısaca rahatlatan bir depresyon kitabı olduğunu söyleyebilirim. İyi okumalar ve depresyondan uzak capcanlı haftalar dilerim.

Yazar: Ned Vizzini

Sayfa Sayısı: 448

Goodreads Puanı: 4.13/5

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir