Alışkanlıkların Gücü | Ne Okumalı ?

Yeni yıla girerken hep aynı ritüeller, yeni dilekler ve yeni umutlar… Kimimiz sağlık, kimimiz para, başarı diledik. 2018 bitmeden hedeflerinize ulaşmanız için en büyük tavsiyemizi veriyoruz; Alışkanlıkların Gücü. Kitap kalın gelirse diye baştan söyleyelim, günlük davranışlarımızın %40’ından fazlası aslında  kararlardan değil de alışkanlıklardan ibaret. Bu yıl kilo vermeniz, üniversiteye girmeniz ya da spor yapmaya başlamanız için doğru ve akıcı bir kitaptan bahsediyoruz.

Özel ve İş Hayatımızda Davranışlarımızın Ardında Ne Yatar?

Alışkanlıkların Gücü, üç bölümden oluşuyor. Birçok görüşme, araştırma ve gerçek hayatta yaşanmış örnekten faydalanıldığı için hem herkesin kendisinden bir şeyler bulabilmesine olanak sağlıyor hem de daha fazlasını merak eden beyinler için neredeyse yüz sayfalık ayrıntılı ve açıklamalı “Notlar” bölümü -kaynaklar kısmı olarak da düşünebilirsiniz- sunuyor. Eğer alışkanlıklarınızla ilgili problemler yaşıyorsanız; mesela sigarayı bırakmaya çalışıyor fakat bir türlü yapamıyorsanız, bir sabah kalkıp da sigarayı bırakmış olan iş arkadaşınızı gördükçe çıldırıyorsanız tam sizlik bir kitap ! Charles Duhigg alışkanlıkların doğasını, nasıl oluştuklarını sade bir ifadeyle anlaşılır bir şekilde anlatmış.

Dikkat Bu Kitap Alışkanlık Yapabilir !

İlk bölümde “Bireylerin Alışkanlıkları” üzerinde durulurken alışkanlıkların nasıl işlediğinden, daha yararlı yeni alışkanlıkları nasıl edinebileceğimizden, var olan zararlı alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebileceğimizden bahsedilmiştir. İkinci kısım olan “Başarılı Organizasyonların Alışkanlıkları”nda kilit taşı alışkanlıklar, çalışanlarında iradeyi otomatik hale getiren ünlü kahvecinin sırrı, krizlerin gücünden faydalanan liderlerin başarıları ve siz söylemeseniz bile sizin alışveriş alışkanlıklarınızdan neler alacağınızı öngören toptancı firmalar açıklanmıştır. “Toplumların Alışkanlıkları” adlı bölüm ise toplumsal hareketlerin nasıl ortaya çıktığını, özgür iradenin nörolojisiyle etik sorunları irdelemiştir. (Örneğin, Starbucks ya da büyük market zincirleri bizlere bir şeyler aldırma konusunda nasıl bu kadar başarılı oldu ?) Yine de yazar bizi “Ek” bölümüyle kendine aşık etti; çünkü canım yazar, okuyucunun tüm Alışkanlıkların Gücü ile ilgili fikirleri nasıl kullanabileceğini dair bir özet çıkarmış.

Psikolojinin babası kabul ettiğimiz William James’in de dediği gibi bütün hayatımız bir yığın alışkanlıktan başka bir şey değilse, hayatınızı değiştirmek için önce alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Kim bilir 2018 yılında Alışkanlıkların Gücü’nü kullanarak gücünüze güç katarsınız ve kitaptaki yeni Lisa Allen siz olursunuz. Mutlu yıllar, keyifli okumalar !

Yazar : Charles Duhigg

Sayfa : 432

Goodreads Puanı : 4.06 / 5

 

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir