Pembe Fili Düşünme | Ne Okumalı ?

Bol renkli, açıklayıcı, okunabilir bir psikoloji kitabıyla karşınızdayız: Pembe Fili Düşünme. Kitabı okurken yer yer üzülüp yer yer kıskandım fakat doğrusunu söylemek gerekirse bu kitap Psikolezyum yazarlarından bendenizin kaleminden çıkmamış olsa da tam olarak bizim yazmak istediğimiz, raflarda görmek istediğimiz kitaplardan biri diyebilirim. Binbir emekle, iyi ki yazılmış Pembe Fili Düşünme !

Ne fillerden ne de hayatın toz pembeliğinden bahseden bir kitaptan bahsediyoruz. Hayatın ve canımız psikoloji biliminin gerçeklerini anlatan yazar Zeynep Selvili Çarmıklı, ara ara kendi kişisel hikayelerinden kısa kesitler vererek kitaba bir samimiyet, nasıl diyelim, sanki bir sohbet havası katmış. Kitabı okurken bazen durup: “Vay be! Bak, ben de yalnız değilmişim” ya da “Bak bak! Bu kadın da psikolog ama panik atağı varmış. E o zaman yaşasın depresyon!” diyebiliyor insan. Ama her şeyden önce kitabın su gibi akıp gittiğini, ne zaman başlayıp ne zaman bitirdiğinizi fark etmeyeceğinizi özellikle belirtelim. Sonra bize kitap cabuk bitti diye sitem etmeyin ! (Evet biz yazara biraz sitem ettik.) Tabi ki bu akıcılık kitaptaki terimlerin ve kuramların sıkmadan bunaltmadan kullanılmasından geliyor. Ve en önemlisi aynı hendekten atlamayan deveye psikoloji anlatıyormuş gibi anlaşılır bir biçimde yazılmasından kaynaklanıyor. Kaliteli ve akademik dille yazılmış kitapların yanında, Pembe Fili Düşünme gibi; kuramlara dayalı ama geniş bir kitleyi etkileyebilecek okunabilirlikte kitaplar görmek çok mutluluk verici.

Farkındalık ve öz-şefkat kelimelerini bolca duyuyorsanız ama ne olduğunu bilmiyorsanız, son zamanlarda kendinizi yalnız hissediyor ve kimsenin sizi anlamadığından şikayetçi oluyorsanız, başlangıç için harika bir rehberle karşı karşıyasınız. Psikolojiyi sevmeniz ve kendinizi kabul etmeyi öğrenebilmeniz dileğiyle iyi okumalar dileriz !

 

Yazar: Zeynep Selvili Çarmıklı

Sayfa Sayısı: 208

Goodreads Puanı: 3.55/5

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir