Dünyalı (The Man From Earth) | Ne İzlemeli?

dünyalı

Birlikte cro-magnonların yaşamına doğru bir yolculuğa ne dersiniz? 10 yıllık bir arkadaşlığın sonunda en yakınınızın 14.000 yaşında olduğunu öğrenmek… Evet yanlış duymadınız ! Dünyanın 14.000 yılını tek bir odaya sığdıran bir filmle karşınızdayız bu hafta 🙂

John Oldman oldukça sıradan bir Tarih profesörüdür. Yakın zamanda işinden ayrılmış, yaşadığı yerden de taşınmak üzeredir. Her şey arkadaşlarıyla vedalaşmak için düzenledikleri bir buluşmada gerçekleşir. Onlarla en büyük sırrını paylaşacaktır. “O bir cro-magnondur” Duyan herkesi şok eden bu iddia, inanılacak gibi değildir.

Hepimiz bu tezi duyduğumuz anda şaşırıyor ve inanmak istemiyoruz. Fakat John’un sunduğu argümanlar o kadar basit gerçeklere dayanıyor ve çürütülemiyor ki, odada bulunan bir çok alanın uzmanı olan kişinin afallamasına neden oluyor. Onlarla birlikte bu mağara adamına soru sormak istiyoruz.

Şu an karşınıza 14.000 yaşında olan biri gelse, soracağınız ilk soru ne olurdu?

Merak edilenler soruluyor, yanıtlar alınıyor. Hepsi için bir cevap var ve oldukça tatmin edici. Ama bir o kadar da korkutucu. Herkesin hayali olan yaşlanmamak, sonsuza kadar yaşamak sandığımız kadar güzel olabilir mi? Yoksa yaşanan mutluluklar gibi acılar da katlanarak mı ilerler? Sevdiklerinin ölümüne defalarca katlanabilir mi bir kişi? Peki ya hafıza denen şeyin nasıl bir kapasitesi var? Onca yıl, onca hatıra nasıl akılda kalır? Bir mağara adamı, çağa nasıl ayak uydurur? Kaç kere aşık olmuştur? Kaç defa yer değiştirmiş, kaç defa arkasında bırakmıştır her şeyini?

John Oldman ile zamanda bir yolculuk yapıyor, eski çağlara uğruyor, Tanrı’yı bile sorguluyoruz. İnsanların çoğunun en hassas olduğu konulardan biri bu: inanç. İnancınız sorgulandığında ne yaparsınız ? Nasıl hissedersiniz? Tanrı ile ilgili bildiğiniz tüm gerçekleri farklı bir pencereden, o dönemde yaşayan birinden dinleseniz nasıl bir tepki verirdiniz?

Profesör Oldman tüm sorularımızı cevaplamak için sabırsızlanıyor. The Man From Earth bize 87 dk boyunca durmadan sorgulayacağımız bir ortam yaratıyor. Sonsuzluğa doğru bir yolculuğa çıkıyoruz birlikte. Haftanızın güzel geçmesi dileğiyle 🙂

IMDb Puanı: 8.0 / 10

Drama / 2007 / Drama – Bilim kurgu

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir