Süper İyi Günler | Ne Okumalı ?

Kafaları karıştıran çocukluk çağı psikopatolojilerinden otizm hakkında şimdiye kadar yazılmış en sürükleyici ve -her ne kadar kahramanımız Christopher şakadan anlamadığını iddia etse de- en eğlenceli kitap Süper İyi Günler olabilir ! 15 yaşında otizmli bir küçük dedektifin yaşadıkları ancak bu kadar güzel kağıda dökülebilirdi.

Christopher John Francis Boone, İngiltere’de küçük bir kasabada yaşayan ve yan bahçede gerçekleşen gizemli bir cinayeti araştırmaya başlamasıyla sakin ama küçük takıntılarla dolu yaşamını, maceraya çeviren bir çocuk. Herkes tarafından anlaşıldığını söylemek çok güç ama eminiz ki siz onu anlayacaksınız; çünkü nasıl düşündüğünü, dünyayı nasıl gördüğünü, otizm spektrum bozukluğu sebebiyle karşılaştığı zorlukları tek tek anlatmış. Açıkcası yazar Mark Haddon, otizmle yaşayan bir çocuğun gözünden bu kadar gerçekçi bakabildiği için yazarımızın da otizmli olup olmadığını düşünmedik değil. Fakat ister otizmli olsun ister olmasın farketmez, yazarın harika bir iş çıkardığını söylemek zorundayız.

Christopher Boone’un Sıradışı Hayatı

Süper iyi günlerChristopher sıradışı bir çocuk olunca kitap da biraz sıradışı kalıyor. Asal sayılarla arası çok iyi, matematikte ve fizikte bir harika; kısacası Christopher otizmi olan, 15 yaşında, meraklı, iyiliksever, küçük bir deha. Kitabı ve yazarı eleştirebileceğimiz tek nokta gerçeklerden bu kadar çok uzaklaşması olabilir. Ne yazık ki otizm tanısı almış her çocuğun bu kitaptaki kahramanımız gibi dahi olmadığını söylemek gerek. Evet bazı otizmli çocuklar çok zekidir, ama hepsi değildir. Otizmli çocuklar aynı Christopher gibi bizim dikkat etmediğimiz şeylere dikkat kesilirler, takıntı dediğimiz rutin davranış kalıbı ve inançları vardır, iletişim kurmakta büyük sıkıntılar yaşarlar. Örtülü anlamları ve beden diliyle ifade edilen mesajları anlayamadıklarını da eklemeliyiz. Muhtemelen kitabın satış rekorları kırması, yılın romanı ödülü alıp 15 dile çevrilmesi de bu iletişim sorunlarını ve bu problemler karşısında Christopher’ın aklından geçenleri başarılı bir şekilde işlemesinden kaynaklanıyor.

Kısaca Süper İyi Günler için otizmi anlamaya çalışan herkesin -ebeveyn, öğretmen farketmez- ilk okuması gereken kitap diyebiliriz. Haftanıza biraz empati, bolca neşe katmak için sıradışı bir tercih. Keyifli okumalar ve ard arda gelen bir sürü kırmızı araba dileriz !


Yazar: Mark Haddon

Sayfa Sayısı: 289

Goodreads Puanı: 3.89/5

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir