Mutlu Son | Ne İzlemeli ?

Bazı filmler vardır, insana hoş duygular yaratır ve tabii ki mutlu sonla biter. Mutlu Son kahramanlarının sonsuza dek mutlu yaşadığı, sevenlerin kavuştuğu, garibanların zalimin zulmünden kurtulduğu filmlerden değil. Mutlu bir film hiç değil !

Yeşilçam’ın, Hollywood’un ve hatta Bollywood’un tam aksi bir yapım düşünün; 21. yüzyılın kokuşmuş taraflarını bir bir suratımıza çarpan ve bunu da rahatsız edici bir akışla gerçekleştiren bir yapım. Çekimler farklı, ilk sahneleri anlamlandırmak ve hatta olayları, kimin ne olduğunu anlamak için bir süre beklemeniz gerekiyor. O süre geçip de taşlar yerine oturmaya başlayınca kafaya üşüşen sorularla beraber kanınız da çekiliyor. Mülteci problemi gibi toplumsal, ötenazi hakkı gibi bireysel konulara değiniyor. Ahlaki ikilemlerle bizi karşı karşıya bırakıyor ve sahneler arasında bağlantıları net bir şekilde kurmayarak aklımızı karıştırıyor.

Gerçekten Mutlu Son Var Mı ?

Mutlu Son’dan bir sahne

Sahneler, işlenen konu ve sorunlar gibi oyuncular da rahatsız edici. Özellikle de şirket grubuna sahip olan zengin ve kendi içlerinde halledemedikleri konularla boğuşurken dışarıya sağlıklı aile tablosu gösteren Laurentlere annesinin intihar girişimiyle katılan Eve karakteri hem acındırıyor hem de rahatsız ediyor. Zaten ne oluyorsa bu küçük kızın aileye girişiyle patlak veriyor. Aile sırları tek tek su yüzüne çıkarken arkada farklı yerlerden Fransa’ya göçen insanların hayatı flu bir şekilde görünüyor. İlk bakışta sadece aile hikayesini anlatıyormuş gibi görünen bu yanıltıcı film, alışık olmadığımız türden bir aile draması sunuyor. Arka planda batı kültürünü ve mülteci sorununu işliyor ve bizlere ne batıdakilerin ne de batıya gelenlerin ruh sağlığının iyi olmadığını bir kez daha hatırlatıyor: Hatta bazı olaylar o kadar tanıdık ki insana “Aaa Avrupa’nın göbeğinde mi ? Bu Türkiye’de de var işte !” dedirtiyor. Belki de bazı duygular gibi bazı ahlaki, toplumsal sorunlar ve mutlu son’un olmaması evrenseldir…

Orjinal adıyla Happy End sizi Mutlu Son yerine şaşırtıcı bir sonla uğurlayacak. Eğer ki filmin ilk yarısında sıkılırsanız şimdiden söyleyeyim sonlara doğru sizi şaşırtabilir ve o zaman izlemeye değer bir film olduğunu anlayabilirsiniz. Herkese iyi seyirler dilerim.

IMDB puanı: 6.8 / 10

Dram / Fransa / 2017

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir