Daha Önce 12 Psikoaktif Maddeye Bu Açıdan Bakmış Mıydınız?

Çinli illüstratör Meaghan Li tarafından hazırlanan posterler psikoaktif maddeler için değişik bir bakış açısı sunmuş. Addreal, alkol, eroin ,kokain gibi birçok psikoaktif maddeye hiç bu açıdan baktınız mı?

1)ADDERAL : Uyuklama hastalığı narkolepsi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan merkezi sinir sistemini uyaran bir ilaçtır. Böylece hiperaktivite ve ani his, içgüdüsel dürtü ve narkolepside uyanıklığın sağlanmasına katkı bulunur.

10

2)ALKOL: Depresan olarak sınıflandırılan bir psikoaktif maddedir. merkezi sinir sisteminin faaliyetini bastırır. Alkol ilk olarak dizginlemeyi azalttığı için uyarıcı olarak algılanır ancak ilerleyen dakikalarda bir çok psikolojik ve fizyolojik tepkiyi bastırır.

Alkol

3) ASİT: Asıl adı LSD olan psikoaktif ilaçtır. Görsel halüsinasyon, algısal bozukluk, artmış duyusal farkındalık ve şiddetli psikolojik duygular gibi tuhaf deneyimlere sebep olur. Serotonine benzerlik gösterir. Serotonine tepki veren reseptörlere bağlanır.

Asit

4)KOKAİN:Koko bitkisinin yapraklarından üretilen uyarıcı bir psikoaktif maddedir. tansiyonu ve nabız artışını; duygu durumu; dikkat ve enerji artışı sağlar. Yüksek dozda alınırsa kaygı ve şüpheciliğe neden olur.

cocaine

5)EROİN: Opiyat sınıfından psikoaktif bir maddedir. başlıca 3 etkisi; ağrı kesici, opiyat coşkusu( uyku uyanıklık arasında keyifli bir durum) ve kabızlıktır. eroin opiyat reseptörlerine bağlanır ve vücudun kendi opiyatı olan endorfin salınımını baskılar. Bu nedenle  eroin alımı geciktiğin şiddetli ağrı ve acı hissi oluşur.

Eroin

6)KETAMİN : Ketamin genel anlamda bir anesteziktir. Analjezi(ağrı kesici) etkisi vardır. aynı zamanda güçlü halüsinasyonlar gösterir. Zaman renk ses ve benlik algılarını bozar.

Ketamine

7)DMT: Uyku esnasında vücutta da salgılanan bir halüsinojendir. Doğum ve ölüm esnasında en yüksek derecede salgılanır. DMT kullanan kişiler tüm evrene bakış açılarının değiştiğini ve her şeyin bir olduğu hissiyatının güçlendiğini söylemektedirler.

li3

8)ESRAR : Kanabis sınıfından olan bir psikoaktif maddedir. Etken maddesi THC dir. Beyinde öğrenme ve hafıza ile ilgili alanları etkiler. Zaman algısını bozabilir. Ruh haline göre keyifli ya da keyifsiz deneyimler yaşatır.

Marijuana

9)MDMA: Extasy olarak bilinir. alkol ve esrardan sonra en çok tercih edilen uyuşturucudur. Duyuları yükseltir. coşku duygusunu arttırır. Vücut sıcaklığını da artırır .Hızlı kalp atışı, panik, paranoya yaratabilir.

MDMA

10)MANTARLAR: Sihirli mantar olarak da bilinirler. Bu mantarlar tüketilmelerinin yarım-bir saat ardından dört saat kadar sürebilen esneme, konsantrasyon bozukluğu, kalp atışlarının hızlanması, görsel ve işitsel halüsinasyonlara yol açar. Amanita Muscaria diye bilinen mantar türü yedikten sonra kişiyi derin bir uykuya sokar. Alice Harikalar Diyarında kitabının baş kahramanı olan Alice’in bu mantardan yedikten sonra yaşadıkları anlatılmaktadır.

shrooms

11)SALVİA : Artan dikkat süresi için bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı olarak bu ilaç fonksiyonları, konsantrasyon ve odaklanmadır. Salvia kullanan kişiler odada düşüp yuvarlanacak gibi olur. Hatta kemiklerini kırabilirler. Yine bu kişiler sezgilerin artması, mistik güçler, hava süzülme hissiyatı deneyimleyebilirler.

Psikoaktif

12)SPEED : Metanfetamin olarak bilinir.Merkezi sinir sisteminin işleyişini uyararak dikkati coşkuyu arttırır. İştahı ve yorgunluğu azaltır. Aşırı dozu gerçek paranoid ve psikotik semptomlara sebep olur.sürekli konuşma, terleme, diş gıcırdatma, halsizlik ve titremelere rastlanabilir. Metamfetamin kullanan kişi sinirli veya rahatsız bir hale gelebilir.

Speed

Paylaşın, herkes okusun:
Share

3 thoughts on “Daha Önce 12 Psikoaktif Maddeye Bu Açıdan Bakmış Mıydınız?

  1. Gayet Güzel Ve Bilgilendirici Kısa Ve Öz Metinler, İşin Sprituel Tarafları İçin Ayrı Bir Konu Olabilir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir