Tanıdığınız Narsist – Ne Okumalı?

Bir sayı doğrusu hayal edin. 0’dan 100’e kadar dizilmiş sayılar. Bir ucunda hiç bir kriteri karşılamayan diğer ucunda ise Narsistik Kişilik Bozukluğu tanısı almış kişileri görürüz. Bu kişiler DSM-5‘e göre verilen 9 maddeden 5’ini karşılamak zorundadırlar. (Bunların arasında; kendini aşırı önemseme, sınırsız başarı, güç ve ya ideal aşk düşlerine dalma, kendisinin özel ve eşsiz olduğuna inanma, aşırı takdire ihtiyaç duyma, empati eksikliği, başkalarını kıskanma, kibirli davranış sergileme vb.. özellikler yer almaktadır.)

“Peki ya sadece 4 kriteri karşılayan biri olsaydı?” diye soruyor Dr. Burgo. Yani narsisizm en belirgin 2 özelliğine bakınca (kendini aşırı önemseme ve empati yeteneğinden mahrumiyet) bu insanlar sadece sınırlı empati yeteneğine sahip olsalardı?

tanıdığınız narsistDr. Burgo kitabında narsistik kişilik bozukluğu tanısı alamayan fakat normalin üstünde bir narsisizm ile hayatımızda rol oynayan kişilere odaklanıyor. Bu davranışların temelinde yatan, utanç ve aşağılanma duygularına vurgu yapıyor.

Sürekli kendi isteklerini sizinkilerin önünde tutan ebeveynler, incindiğinde saldırı ve öfke patlaması yaşayan kişiler, başkalarının onu nasıl gördüğünü çok önemseyenler, aşırı rekabetçiler, istediğini elde etmek için zorbalık yapanlar, tartışma sırasında her zaman kendini haklı çıkaranlar, işkolikler, büyük projelere başlayan ama sonunu getiremeyenler, kişisel çıkarları uğruna yalan söyleyenler… Liste daha uzayıp gidiyor. Hepimizin hayatında bu özelliklere sahip olan en az 1 kişi yer alıyordur. Ya da belki bu davranışları sergileyen, aynada gördüğünüzün ta kendisidir!

Peki bu kişilerle ya da kendimizle nasıl başa çıkabiliriz? Temeli öz farkındalık. Çünkü; kendini iyi tanıyan insan hem zayıflıklarının farkında olup başkaları tarafından kullanılma riskini ortadan kaldırır hem de zayıf olan yönlerini geliştirir.

Bu kitaptan sonra tanıdığınız narsistlere farklı bir gözle bakacaksınız. Sadece onların oyununu görüp doğru kurallarla oynamanız gerekecek. Bu oyunun kurallarını öğrenmeye hazır mısınız?

Keyifli okumalar.


Yazar: Dr. Joseph Burgo

Sayfa: 248

Goodreads: 3.85

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir