Depresyon ve Kalitesiz Uykunun Nöral Bağlantısı

Yeni bir calışma beyinde, depresyon belirtileri ve yetersiz uyku kalitesi arasında ilişkiyi sağlayan bağlantılar ortaya koydu. Bulgular JAMA Psikiyatri’de yayınlandı.

Fudan Üniversitesi’nden calışmanın yazarı Jianfeng Feng “Günümüzde depresyon ve uyku sorunları en çok rastlanan iki mental problemdir. Daha da kötüsü yüz yıldan uzun bir süredir depresyon ve uyku sorunlarının birlikte yaşandığı gözlemlenmektedir.” dedi. Depresyondaki hastaların yaklaşık %75’i önemli derecede uyku problemi yaşadığını belirtmiştir ve uyku yitimi (insomnia) yaşayan kişilerin depresyona yakalanma riski daha yüksektir.

“Yine de şimdiye kadar altında yatan mekanizmayı tam olarak anlayamadığımız icin bu iki sorunu tedavi etmenin yeterli bir yolu yoktu. Araştırma grubumuz on yıldan fazladır depresyon üzerinde çalışmaktadır ve birçok önemli sonuç elde etmiştir. Örneğin Beyin’de yayınlanan bir önceki çalışmamızın sonuçları yeni tedaviler olabileceğine işaret etmiştir.”

“Bu çalışmada beynin hem depresyon hem de uyku kalitesi ile ilişkili olan sistemlerinin ne olduğunu anlamaya çalıştık. Bu soruya bulunacak bir yanıt depresyon ve uyku sorunları için -özellikle de depresyondaki hastaların uyku kalitesini arttırmaya yönelik- daha iyi tedavi yöntemlerine öncülük yapabilir.

Araştırmacılar 1017 katılımcının dahil olduğu MART 2017’de gerçekleştirilen Human Connectome Proje’sinden elde edilen verileri inceledi. Depresyon ve uyku kalitesinin, her ikisinin de lateral orbitofrontal korteks, dorsolateral prefrontal korteks, singulat korteks ve preceneus’un içinde bulunduğu nöral ağlarla ilişkili olduğunu buldular.

“Analizlerimiz beyinde kısa süreli bellek, benlik ve olumsuz duygularla ilişkili olan alanların hem uyku sorunu hem de depresyon yaşayan kişilerde daha aktif olduğunu göstermektedir. Yani iyi uyuyamayan ya da depresyondaki insanlar daha fazla negatif şeylere odaklanıyorlar. Ve olumsuz düşüncelerle yaşamaya devam ediyor ve bu da uyku kalitesindeki düşüşe neden oluyor.”

Çalışmanın -tüm araştırmalarda olduğu gibi- sınırlılıkları var.

“Biz sadece depresyon ve uyku arasındaki ilişkinin altında yaran nöral bağlantıları ortaya koyduk. Hala yanıtlanması gereken birçok ilginç ve önemli sorun var. Örneğin uyku ve depresyonun arasındaki nedensel
ilişki deneysel manipülasyon ya da tedavi uygulamalarını kullanarak yapılabilecek daha fazla çalışmayı hak eden önemli bir konu.”

“Bir başka problem ise uyku bozukluklarının ve depresyonun tedavisidir. Gelecek araştırmalar bizim bulgularımıza dayanarak insoma ve depresyon semptomlarını nasıl iyileştirip iyileştiremeyeceğimizi, bu çalışmada bulunan beyin alanlarını uyarmak için transkraniyal manyetik stimülasyon veya transkraniyal doğru akım stimülasyonu gibi yöntemleri kullanarak inceleyebilirler.


Çeviri Kaynak:  https://www.psypost.org/2018/08/brain-connectivity-study-helps-explain-the-neural-link-between-depression-and-poor-sleep-quality-51996

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

2 thoughts on “Depresyon ve Kalitesiz Uykunun Nöral Bağlantısı

  1. Merhaba, keşke e-bülten yapabilseniz, güncel yazıların mailimize gelmesi çok iyi olurdu.. İyi çalışmalar

    1. Öneri için teşekkür ederiz. Şimdilik sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir