Ay Işığı | Ne İzlemeli ?

Son birkaç haftanın en çok tartışılan, sevenin çok sevdiği, sevmeyenin de gerçekten sevmediği, aldığı ödüllerle insanları şaşırtan ve 2010’da şampiyonluğu kapan Bursaspor gibi sosyal medyaya malzeme olan Ay Işığı (Moonlight) ile karşınızdayız.

Chiron; diğer adlarıyla küçük ve siyah. Amerika’nın varoşlarında madde bağımlısı annesiyle beraber yaşayan ufak bir çocuğun hayatından kesitler sunan Ay Işığı, belki senaryosuyla bizi etkilemedi ama hikayeyi ele alışıyla bizde izler bıraktı. Film kahramanımız küçük siyahi Chrion’un hayatından üç bölümü ele alıyor: Little, Chiron ve Black. İlk bölümde bizce gereğinden fazla sessiz olan Chiron’un çok küçük yaşlarda akranları tarafından zorbalığa maruz kaldığını, ona yüzmeyi öğreten ve bir yerde desteği olan torbacılık yapan Juan’la ve Juan’ın kız arkadaşı Terasa’yla olan ilişkisini görüyoruz.

“Bir noktada, kim olduğuna karar vermen gerekecek. Kimsenin senin için bu kararı vermesine izin vermemelisin.”

İkinci bölümde artık ergenlik çağlarını yaşayan Chiron’un madde bağımlısı olan annesiyle ilişkisinin iyice gerildiği gözler önüne seriliyor. Okulda akran baskısına ve şiddetine dayanamayan Chiron, bir gün içindeki tüm öfkeyi kusuyor.

Son bölüm, ilk okuldan itibaren ergenliğinde de arkadaşı olan Kevin’in Chiron’a taktığı lakaptan alıyor adını. Minik Chiron artık pek de minik değil, yaşadığı değişimle izleyicileri de Kevin’i de şok eden birisi olmuştur. Juan’ın izinden giderek onun mesleğini meslek edinmiş, onun kullandığı arabayı kullanmaya başlamıştır. Gözleri kamaştıran Chrion o eski fakir oğlan çocuğu değildir ama içindeki o çocuk hala ölmemiştir.

Ay Işığı Altında Siyah Çocuklar Mavi Gözükür

Dediğimiz gibi konuların harmanlanışı açısından değişik bir sentez sunsa da Ay Işığı (Moonlight); ırkçılığı, eşcinselliği, madde bağımlılığını ve düşük sosyoekonomik düzeyin gerçeklerini anlatımı açısından izlenesi bir film. Yalnız uyarmadı demeyin ! Eğer hareketli, sözlü bir şeyler arıyorsanız ya da sessiz sedasız, inceden mesaj veren dram filmlerden hoşlanmıyorsanız belki de daha sonra izlemelisiniz. Bol Oscar’lı izlemeler ! 🙂

IMDb: 7.7/10

Dram / 2016 / ABD

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir