Çocuğunun Arkadaşını Sevmeyen Ailelere 10 Tavsiye

Sevgili Ebeveynler, çocuğunuzun ergenlik yılları boyunca en azından bir arkadaşını sevmemeniz kaçınılmazdır. Bu duygular hiç sevmediğiniz ya da söylenerek içinizi boşaltmaya çalıştığınız duygular olabilir. Hatta bazen çocuğunuzun neden “o arkadaşını” sevmediğinizi bile bilemezsiniz. Bu duyguları her ebeveyn yaşar ve bu duygular kolayca geçmez. Bu duyguları yaşamayın ya da yaşayın, her zaman için bu duygularla mücadele edeceksiniz. Yalnız ebeveynler çocuklarının arkadaşları hakkında ağır konuşma konusunda dikkatli olmalıdır, çünkü siz arkadaşlara hakaret ettiğiniz zaman çocuklar direkt olarak kendilerine saldırıldığını düşünüyorlar.  Bu bakımdan hepimizin daha iyi bir iletişim ve çocuklarımızla aramızdaki sıcak duyguları sürdürebilmemiz için yardıma ihtiyacımız var.

10 Tavsiye
  1. Çocuğunuzun sizin sevmediğiniz o arkadaşını neden sevdiğini öğrenmeye çalışın. Açıkça sorun. Gerçekten şaşırtıcı ve ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Belki de o arkadaşı çocuğunuzu diğerlerinden daha iyi anlıyordur. Unutmayın ki hepimiz farklı sebepler yüzünden çeşitli arkadaşlar ediniriz. Örneğin kimisi bizi güldürür, kimisi ise bizi anlar…
  2. Çocuğunuz ve arkadaşı yanınızda olduğunda onları gözlemleyin. Etkileşimlerinin hem olumlu hem olumsuz taraflarına bakın. Gözlem yapmak, onların aralarındaki ilişkinin kimyasını anlamanız için yol gösterebilir.
  3. Eğer çocuğunuz arkadaşı hakkında çok da olumlu olmayan bilgiler paylaşırsa lütfen çocuğunuzun ve/veya onun arkadaşının güvenliği için endişe etmediğiniz sürece bu bilgileri arkadaşına karşı kullanmayın. Hatta böyle bir durumda çocuğunuzun sizinle paylaştıklarını kimseyi azarlamak için kullanmamanız gerekiyor. Çocuğunuzun sizinle paylaştığı bilgileri hem ona hem de arkadaşına yardım etmek için kullanacağınızı umuyorum.
  4. Çocuğunuzun arkadaşını evinizde ağırlayın. Samimi olmak güzeldir. Daha önce belirttiğim gibi olasılıklar ve varsayımlar genellikle yanlış oluyorlar.
  5. Durum ne olursa olsun kızınızın ya da oğlunuzun sosyal çevresini genişletme çabasını destekleyin. Fırsatları yakalamasına yardımcı olun. Kötü olduğu şeyleri tek bir nedene yüklemek doğru bir yol değildir.
  6. Herhangi bir mevcut sağlık, güvenlik ya da tehlike sorunları olmadığı sürece çocuğunuzun sevmediğiniz arkadaşıyla vakit geçirmesini yasaklamayın. Hepimizin de bildiği gibi yasaklamak tam tersi bir etki yaratır ve çocuğunuzun arkadaşına daha da düşkün olmasına sebep olur.
  7. Çocuğunuzun arkadaşına karşı soğuk ya da daha az kibar davranmayın. Bu sizin ilişkiniz ya da sizin göreviniz değil. Daha kaygısız, düşünceli ve dikkatli davranın.
  8. Ergenlik zamanlarında arkadaşlıkların bir “raf ömrü” olduğunu unutmayın. Çocuğunuz ve arkadaşının bu dostluğu o kadar da uzun ömürlü olmayabilir ve bu nedenle çok aşırı endişe etmeniz gerekmeyebilir.
  9. Çocuğunuzu olumsuz etkileyenin “o arkadaş” olduğunu düşünmek büyük bir hatadır. Geniş düşünmeye çalışın. Belki de tersi doğrudur; çocuğunuz arkadaşını kötü etkiliyordur. Çocuklarımızı bu şekilde düşünmekten nefret ettiğimizi biliyorum ama unutmayın ki onlar da insan ve kusursuz değiller.
  10. Ve lütfen çocuğunuzun arkadaşına olan duygu ve düşünceleriniz için onların arkadaşlık geçmişini baz almayın. Hangi yaştan olursa olsun insanlar değişir ve herkes ikinci bir şansı hak eder.

Arkadaşını

 


 

Çeviri

Barbara Greenberg Ph.D. : https://www.psychologytoday.com/blog/the-teen-doctor/201605/10-tips-when-you-dont-your-teens-friends

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir