Depresif Gençler, Depresif Ebeveynler

Yapılan yeni bir çalışmaya göre gençlerde depresyonu tedavi etmek aynı zamanda ebeveynlerin ruh sağlığına da iyi gelebilir.

Amerikan Psikoloji Derneği (APA) yıllık kongresinde sunulan bir araştırmaya göre ebeveyn ve çocuk arasındaki bağ, benzer dış görünüş ya da davranışlara sahip olmanın çok ötesinde; ergenler ve ebeveynlerinde depresyon belirtileri de birbiriyle bağlantılı görünmektedir.

Bulguları sunan Northwestern Üniversitesi’nden Kelsey R. Howard’a göre tedaviyle depresyondaki gençler iyileştiğinde depresyondaki anne babaları da iyileşiyorlar.

“Günümüzde birçok genç sürekli olarak üzüntü, umutsuzluk yaşadıklarını ve intiharı düşündüğünü bildirmektedir. Aynı zamanda intihar oranları neredeyse tüm Amerika’da yükseldi. Bu araştırma sağlık çalışanlarına yardımcı olabilir.”

Boylamsal yapılan bu çalışmaya toplamda 325 ergen ve 325 anne-baba, vasi katıldı. Gençler seçkisiz atamayla üç gruptan birine yerleştirildi; sadece bilişsel davranışçı terapi gören, yalnızca ilaç alan ve her ikisiyle birlikte tedavi gören. Tedavi süresi yaklaşık bir yıl sürdü ve ardından bir yıl da takip amaçlı görüşmeler yapıldı. Çalışmaya katılan ebeveynlerin dörtte biri de tedavi sürecinden önce orta ve şiddetli düzeyde depresyon düzeyi yaşadıklarını bildirdiler.

Tedavi süreci aile merkezli olmamasına rağmen bazı kısımları ebeveynleri de kapsıyordu. Bununla beraber sonuçlar pozitif dalgalanma etkisinin söz konusu olduğunu gösterdi, çünkü gençlerin depresyon şiddeti azaldığında -hangi tedavi kullanılırsa kullanılsın- ebeveynlerin de depresyon belirtileri azaldı.

“Depresyon, daha iyi mücadele edilebilmesi için çeşiti yaklaşımlar benimsenecek büyük bir kitlesel sağlık sorunudur. İnanıyoruz ki çalışmamız, çocukların ruh sağlığının ebeveylerin ruh sağlığına nasıl etki ettiğini değerlendiren ilk çalışmalardan biri. Sonuçlar klinik alanda çalışan, çocukları tedavi ederken ebeeynlerinin de depresyon düzeylerini belirlemek ve uygun bir tedavi süreci planlamak isteyenler  için de faydalı olabilir. ‘Bulaşıcı’ olan ve kişiden kişiye yayılan duygu kavramı, psikologlar tarafından iyi bilinir. Bu çalışma ergenlerde depresyon tedavisinin aile üzerindeki etkileri hakkında yapılacak gelecek çalışmalara yeni olanaklar sunmaktadır.”

Çeviri Kaynağı

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir