Gerçek Bir Yanılsama : Bilinç | Ne Okumalı?

bilinç

Gerçek Bir Yanılsama : Bilinç kitabıyla Prof. Dr. Tevfik Alıcı tarih boyunca hep ilgi çekici olmuş bilinci inceliyor. Felsefenin her zaman konusu olan bilinci Alıcı kitabında psikoloji ve sinirbilimin bulguları ışığında aydınlatmaya çalışıyor.

Descartes’ın düalizminden, Chalmers’ın asıl problemine, Dennet’ın bilinci bir yanılsama olarak ele alışına kadar birçok bakış açısını sade ve anlaşılır bir dille ve felsefe arenasından hiç kopmadan yazılmış. Linet’in deneyi, agnoziler, Gesltalt ilkeleri, görmenin fizyolojisi, körgörüş, şizofreni gibi psikolojin farklı deney ve konuları ise somut ve ayakları yere basan bir patika çiziyor. Alıcı’nın sizlere tane tane bir şeyler anlatmaya çalışan diliyle her bir sayfada bilince bir adım daha yaklaşacak, belki de kitabın sonunda ise bu konudaki  görüşlerin yarışı içerisinde bir saf alacak ve bilincin derin dünyasına dalma konusunda donanımlı hissedeceksiniz.

Bilinç

Bilinç gibi zor bir konuyu okumaya nereden başlasam diyorsanız bu kitap tam size göre çünkü bütüncül bir bakışla birçok konuya yerinde değinilmiş. Bilinç gibi zor bir konuyu okumak zor diyorsanız ise yanılıyorsunuz çünkü açık ve anlaşılır dille somut verilerle seyir çizen sayfalarda sizi çeken bir şeyle muhakkak karşılaşacaksınız.

Kendinize, canlılığa ve hayata farklı bir açıdan bakmaya hazırsanız bu kitabı hemen okumaya başlamalısınız.

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir