Yeni Psikoterapistlerimiz : Pokemonlar

Pokemon Go birçok kişinin ummayacağı şekilde başladığından beri birçok kişiyi kendine bağlamış durumda. İnsanlar kilometrelerce yollar tepiyorlar, yeni oyuncularla hiç umulmadık yerlerde tanışıyorular, yaşadıkları şehirlerin hiç bilmedikleri sokaklarını keşfediyorlar. Belki de kimsenin aklına gelmezdi ama Pokemon Go psikolojik sağlık için yararlı olabileceği düşünülüyor.

PsychCentral’de psikolog olan John M Grohol sosyal medya üzerinden  birçok kişinin depresyonlarını ve anksiyetelerini bu oyunla beraber iyileştirmeye başladıklarını paylaştıklarını farketmiş.

pokemon go depresyon psikoloji pikaçu

Terapi Gücünle Saldır Pikaçu !

Oyun çok yeni çıktığı için bununla ilgili bir araştırma yapılmış durumda değil. Fakat Grohol bu oyunun insanları dışarıya çıkmalarına motive edici bir yönünün olması ile psikolojik sağlık açısından faydalı sonuçlar doğurcağını düşünüyor. Ayrıca Pokemon ararken yürünen yolun da bir çeşit egzersiz ve spor olduğunu , defalarca tekrarlanan çalışmaların bulgularına vurgu yaparak sporun da psikolojik sağlık için çok yararlı olduğunu belirtiyor.  Fakat depresyonu veya diğer duygu-durum bozukluğu olan kişileri spora veya egzersize yönlendirmek oldukça zordur. Öte taraftan sosyal anksiyetesi olan kişiler için ise evden çıkmak, sosyal hayata karışmak düşüncesi oldukça ürkütücü ve gericidir. Pokemon Go dışarı çıkmak, evin çevresinde Pokemon aramak için bu kişileri cesaretlendirip, hem ev dışındaki hayatı bir zorunluluk olmaksızın içsel bir motivasyonla ödül haline getirebilir hem de yürüyüş ile egzersiz için motive edici olabilir.

Grohol “Şu ana kadar insanların duygu-durumlarını düzenlemelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olmak için birçok uygulama yapıldı fakat hiçbiri Pokemon Go’nun yakaladığını düşündüğüm başarıyı yakalayamadı” diye belirtti. Belki bu oyun psikolojik sağlık için yapılmadı fakat şu bir iki haftadır gerçekten bu yönde etkili ve büyük bir etkisi olduğu açık.

Doğa Banyosu

pokemon hypno depresyon psikoloji terapi

Yapılan çalışmaların insanların doğada 30 dakika geçirmesinin psikolojik sağlık için oldukça yararlı olduğunu söylüyor. Hatta Japonlar buna “doğa banyosu” adını vermiş. Grohol oyunun bu yönden de psikolojik destek olmaya devam edebilecek olduğunu çünkü oyunda en ilgi çekici Pokemonlar yeşil alanlarda ve suyun olduğu alanlarda çıktığını söylüyor.

Değişen ve gelişen teknoloji ile yaşam standartlarımız da aynı ölçüde değişiyor. İletişimden zevklere, ilişkilerden fiziksel yaşama değişen yaşamımızdan psikolojik sağlımız da etkileniyor. Birçok kişinin tutkuyla oynadığı Pokemon Go da yarım kalmış anılarımızı yaşamamız sağlarken bir yandan da hiç beklenmedik şekilde bir takım insanlara psikolojik yarar sağlıyor. O zaman “Gotta catch ‘em all !”

Çeviri Kaynağı

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir