Girl, Interrupted – Ne İzlemeli ?

Aklım Karıştı, orjinal adıyla Girl, Interrupted , 1960’larda henüz 18 yaşındaki bir kızın bir şişe asprin ve bir şişe vodka içip intihara teşebbüs etmesinin ardından akıl hastanesinde geçen 18 ayını anlatmaktadır. Başrollerin güzelliğiyle, konunun işlenme biçimiyle ve tabi ki konusuyla bizim 1999 yapımı olduğuna inanamadığımız enfes bir filmdi. Aynı zamanda Susanna Kaysen isimli Amerikalı bir yazarın kendi hatıralarını yazdığı aynı adlı kitabından uyarlama olması ise filmi daha bir çekici kılıyor.

Her şeyi baştan alacak olursak; Susanna (Winona Ryder) güzel mi güzel bir genç kızdır. Liseden yeni mezun olmuştur, fakat üniversiteye gitmek yerine intihar etmeye çalışmasının hemen ardından evinin az ötesindeki bir akıl hastanesine kendi rızasıyla gider. Liseden sonraki hayatı için pek bir planı yoktur, yazar olmak ister. Akıl hastanesi derken, hemşire Valerie’nin dediği gibi aslında 5 yıldızlı otel ! İntihar etmeye çalışması dediysek, Susanna bir şişe asprin ve bir şişe vodka içip hastanelik olmasında herhangi bir ölüm maksadı olmadığını, baş ağrısını geçirmeye çalıştığını iddia etmektedir. Bir süre sonra hastanedeki bir başka kızla tanışır; tehlikeli, sosyopat teşhisi almış fakat bir o kadar etkileyici ve karizmatik Lisa (gönüllerde taht kuran Angelina Jolie) ile tanışır. Susanna zamanla koğuştaki diğer kızlarla arkadaşlık kurar, Lisa’dan etkilenir ve Lisa’yı etkiler. Zamanla hastanenin altını üstüne getirirler.

.psikolojik filmler Girl, Interrupted Aklım Karıştı

Girl, Interrupted ile çok etkileyici yerlere vurgu yapılmış; özellikle zaman akışında hızla akan sahnelerin bu kadar çarpıcı olmasını biz beklemezdik. Şarkıları ise sevdiğimiz şarkılar olunca biz filmden ayrı bir keyif aldık. Bilhassa Claymoore’un kızlar çetesinin her şamatasında, onların her gülüşünde biz de güldük, ama yeri geldi duygulandık. Susanna’nın sevgilisi Toby’siyle (Jared Lotto), Lisa’sıyla, oda arkadaşı patolojik yalancı Georgina’sıyla ve tüm kadrosuyla gönlümüzü kazandılar. Deliliğin ne olduğunu sorgulatacak ama aynı zamanda akıl karıştıracak bir filmden bahsediyoruz. En aklı başında duran Susanna’nın kimileri deli olduğuna inanmamaktadır, kimisi ise zamanla iyileşeceğini ve daha iyi olacağını düşünmektedir. Peki Susanna gerçekten akıl hastası mı, yoksa değil mi ? Akıl hastasıysa teşhisi ne olmalı ?

IMDb Puanı: 7.3/10

1999 / ABD / Biyografi, Dram

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir