Günlük Yaşamın Psikopatolojisi – Ne Okumalı?

Freud ile birlikte günlük yaşantınızı incelemeye ne dersiniz? Hepimizin sıklıkla yaptığı dil sürçmeleri, isim karıştırma, söylenecek şeyi unutma, eşya kaybetme, çocukluğumuzla ilgili hiç de gerecek olmayan anılar yaratma ya da  yazmak istenenden çok farklı bir şey yazma durumlarının altında “hatadan” farklı şeyler yatıyor olabilir mi?

Unutmak Masum Bir Olay mı?

Birinin ismini unuttuğumuzda bunun basit bir unutma olayı olmadığını söylüyor, Freud. Peki neden özellikle o ismi çağıramıyoruz hafızamızdan? Öncelikle o ismi çağrıştıran birçok şeyi düşünmemiz lazım. Yani unuttuğumuz isim Ayşe ise içindeki hecelerden tutun da Ayşe’nin yaptığı mesleğe kadar her şeyi inceleyip bizi rahatsız eden olayı keşfetmemiz gerekmektedir. Yani bir hafta önce birlikte gökyüzüne (Ay’a) baktığımız kız arkadaşımızla yaşadığımız büyük problem bile bunu tetiklemiş olabilir ya da Ayşenur isimli komşumuzun ödünç alıp halen geri vermediği elbisemiz bize bu yanlışı yaptırmış olabilir.

Aynı şekilde bir eşyayı nereye koyduğunu hatırlayamama durumu bize hiç de yabancı değildir. Tam aradığımız sırada onu kullanarak  yapmak istediğimiz şey belki de yapmaktan kaçındığımız bir şeydir diyor, Freud. Yani uzun zamandır okumak istediğimiz ama bir türlü fırsat bulamadığımız kitabı koyduğumuz yeri bulamıyorsak, belki de o kadar okumak istemiyoruzdur.

Eşiyle planladığı öğle yemeğini unutan bir adamın dramına bakalım şimdi de. Karısı bunun altında bir çok şey arayacaktır. “Beni artık önemsemiyorsun !” hepimizin aşina olduğu bir tutum değil mi bu gibi durumlar için? Tabi ki bunu yoğun iş şartları, stresli bir dönem ya da o günkü yoğunlukla açıklamak mümkün. Ama Freud bunu bir adım öteye taşıyıp tüm bunların tetiklediği bir unutmada bile “azıcık bir umursamazlık” bulunmaktadır diyor ! Yani evet bayanlar, kocanız evlilik yıl dönümüzü unuttuysa ona bağırmak sonuna kadar hakkınız !

Günlük hayatta yaşadığımız basit olayların altında yatan süreçleri psikanalitik açıdan inceleyen Freud, bu alana ilgi duyanlara harika bir kaynak sunmuş. Hep birlikte okuyalım mı?

 

Yazar: Sigmund Freud

Sayfa: 360

Goodreads Puanı: 3.88

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir