Kadınlar mı Erkekler mi Daha Kötü Uyuyor?

uyku, uykusuzluk, uyku bozuklukları, insomnia, horlama

Uykumuzu iyi alamamamızın nedeni bazen yanımızda uyuyor olabilir. Bilim, horlamaya bağlı yatak odasından atılan insanların ve horlama gürültüsünün sona ermesini dileyenlerin varlığını doğrulamaktadır. Son çalışmalara göre, uyku probleminin kötü etkilerinden en çok kadınlar  etkileniyor ve uykusuzluğun nedeni olarak partnerinin horlaması listede yukarılarda yer alıyor.

Uyku partnerleri ile yapılan çalışmalarda kadınların erkeklerden daha fazla kendilerini gün boyunca yorgun hissettiren uyku sorunları yaşadığı, ayrıca insomnia(uykusuzluk) yüzünden hafıza ve dikkat sorunları da yaşadığı bulunmuştur.

Araştırmacılar, iki yıllık bir süre içinde uyku bozuklukları tedavisi isteyen 750 kişinin uyku düzenini analiz etti. Çalışmadaki kadınların neredeyse % 50’si kötü uykudan ciddi endişe duyduklarını belirtirken buna karşılık erkeklerin sadece % 27’si endişe belirtti. Çalışmada bellek sorunları, kadınlar tarafından bildirilen en kötü durumların arasında yer aldı. Katılımcıların % 80’i gün içinde kötü uyku nedeniyle hafıza eksikliği yaşadıklarını belirtirken ve neredeyse % 90’ı konsantrasyonlarında sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

uyku, uykusuzluk, uyku bozuklukları, insomnia, horlama

Kadınların iyi uyku çekememesinin en büyük nedenlerinden biri mi? Eşlerinin horlamaları. Erkeklerin yaklaşık % 63’ü horlamanın eşlerini uyandırdığını ve sıklıkla yatak odasından çıkmak zorunda kaldıklarını söyledi

Horlama ilk bakışta önemsiz bir ilişki meselesi gibi görülse de öyle değil. Bir çiftin uykudaki uyumluluğunun ilişki mutluluklarını doğrudan etkilediğini gösteren çok sayıda kanıt var. Uyku, çoğumuzun sandığından daha fazla hayatımızın merkezi ve eşiniz insomnia probleminin kaynağı olduğunda ilişki darbe almaya başlıyor.

Yatağın öbür tarafında ise erkekler uyku apnesi- genellikle horlamayla sonuçlanan solunum tıkanıklığı bozukluğu – nedeniyle daha fazla muzdarip olma eğilimindeler ve apne, birkaç ciddi sağlık durumu ve depresyon ile yakından bağlantılı.

Çeviri Kaynak

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir