Lucy – Ne İzlemeli ?

lucy, beyin, psikolojik film,

Lucy’nin oldukça sansasyonel bir film olduğunu ve 2014 yılında vizyona girdiğinde fazlasıyla eleştirildiğini biz de hatırlıyoruz. Lucy, beynimizin %10’unu kullandığımız sözde-teorisini konu edinen bir film olmasıyla yerden yere vurulmuştu. Baştan söyleyelim yer yer olumsuz eleştirileri hak etse de Dünya Beyin Günü’de eğlenmek için gayet uygun bir film olduğunu düşünüyoruz. En azından, bizce Scarlett Johansson yeter. Bir de Morgan Freeman var, daha ne olsun !

Hem beyninin %10’unundan fazlasını kullanabilen ilk insan hem de tarihteki ilk kadın; Lucy. Lucy, Çin’de uyuşturucu kaçakçıları tarafından kaçırılan bir kızdır. Filmde hamileliğin 6. haftasında üretilen ve çok minik bir dozunun bile bebeğin gelişimi için gereken gücü veren CPH4 denilen bir maddeyi üretmeyi başaran uyuşturucu tacirleri, Lucy’nin mide boşluğuna 1 kilogram sentetik CPH4 yerleştirirler. Paketin içinde patlamasıyla Lucy’nin kanına bu madde yayılmaya başlar ve ardından asıl büyük patlama ! Lucy, yavaş yavaş daha çok beyin kapasitesini kullanmaya başlamaktadır. Bilinci seviyesi her saniye artmaya devam ederken Morgan Freeman’ı, nam-ı diğer Profösör Norman’u bulup bu kaosta edindiği tüm bilgileri aynı hücreler gibi başkalarına aktarmaya çalışmaktadır. Her şey için yalnızca 24 saati vardır. “Beyninin %20’lik kapasitesini kullanım imkanı sağladıktan sonra bile ortalığı kasıp kavuran Lucy, %100’lük kapasiteye ulaştığında insan olmaktan çıkacak mı ?” sorusuyla filmi sizlere özetleyebiliriz.

Lucy, beyin, psikolojik film

Filmin daha geliştirilmeye açık olduğu bizce de apaçık. İnsanlara yanlış bilgi veriyor diye hoş karşılanmamıştı. Biz filmin bilimsel gerçeklerle ya da didaktik olmaya çalışmakla ilgilenmediğini ve daha farklı alt metinler içerdiğini düşünüyoruz. Dünya üzerinde herkesin atası kabul edilen ilk kadının isminin de Lucy olması, filmdeki baş karakterimizin de adının Lucy olması, hem de beyin kapasitesini kurguya göre %10’dan fazla kullanabilen ilk insan olması tesadüf olamazdı. Her ne kadar bir söylenceden yola çıkıyor olsa da unutmayalım ki bilimi geliştirecek olan şeylerden biri yine bilim-kurgudur. Sizin de günün anlam ve öneminden yola çıkarak ve bir de Lucy’den etkilenerek kafatasımızın içinde bulunan bu acayip organı daha yakından tanımak isteyeceğinizi düşünüyoruz. Herkesin beyninin %100’ünü kullanması dileğiyle, nice eğlenceli Dünya Beyin Günleri !

 

IMDb Puanı: 6,4/10

2014 / ABD / Polisiye, Aksiyon, Bilim-Kurgu

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir