Ne İzlemeli? – Spotlight

Gerçek bir hikayeden alınan Spotlight; The Boston Globe gazetesi bünyesinde özel bir takım olarak çalışan “ Spotlight ” ekibini konu alıyor ve bir gazetenin yaptığı haberin insanlara nasıl bir katkı sağladığını bizlere gösteriyor. En büyük güçlerden olan bir kurumun, kilisenin, içinde yer aldığı cinsel taciz olayı ne denli büyük olabilir?

Spotlight -5

Spotlight ekibinin başına geçen yeni kişi gazetede okuduğu bir rahibin cinsel istismarını gördüğünde bunun daha derinlemesine araştırılması gerektiğini düşünüyor. Ekip geçmişe dair yaptıkları araştırmalar ile konuyu derinlemesine inceliyor ve bizlere, yapılan onca istismarın kimler tarafından ne şekilde saklanabildiğini gösteriyor. Tüm bu durum bu kadar ciddi bir şekilde saklanabilmişken, filmin her karesinde acaba gazetecilere neler olacak diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Cesur bir şekilde araştırma yapan ve tehditlere karşı hiçbir geri adım atmayan Spotlight ekibi, sonunda istediğine ulaşana kadar araştırmayı sonlandırmıyor.

Peki Kurbanlar?

spotlight-6

Ekip, rahipler tarafından çocukluklarında cinsel tacize uğrayan mağdurlarla konuştukça bizler de aynı şeyleri hissediyor ve yaşıyoruz. Hepimizin “cinsel taciz” diyerek basitleştirdiği bu olayı, röportajı yapan spotlight üyesi “lütfen taciz diyerek basitleştirmeyin, yaşadığınız şeyi ayrıntılarıyla bilmek istiyoruz” diyerek kurbanları daha iyi anlamamızı sağlıyor ve halka bu şekilde sunmanın ne kadar doğru olacağını bizlere gösteriyor. Kilisenin haberi olduğu halde müdahale edilmeyen onca taciz olayı, bunu yapan rahiplerin görevden alınmak yerine sadece kiliselerinin değiştirilmesi, ortaya çıkan olayların avukatlar tarafından normal bir şekilde savunulması ve çoğunun herkes tarafından örtbas edilmesi, kurbanların ve ailelerinin susturulması ile karşı karşıya kaldığımız bu film elinde büyük bir güç olan bir kurumun ne denli yozlaşabileceğini bizlere anlatıyor.

Ortaya çıkmayan, ya da en hafif şekilde bizlere gösterilen çoğu taciz olayının arkasında da saklanan bir çok gerçek olduğunun hepimiz farkındayız. Spotlight filmi ile bunların en büyüklerinden biri gözler önüne seriliyor. İzlerken hem orda gerçekleşen olayın büyüklüğüne şaşıracak hem de kendi ülkemizde karşılaştığımız bir çok olayın arkasını aramak isteyeceksiniz. Hatta The Boston Globe ne zaman bombalanacak diye korku içerisinde bekliyorsunuz.

Haftasonunuzun güzel geçmesi için Spotlight çok “gerçek” bir tercih. İyi Seyirler !

IMDb Puanı: 8.1 /10

2015 / ABD / Biyografi – Dram – Tarih

 

 

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir