ODTÜ | Psikoloji Bölümü

Psikoloji Lisans Programı çok yönlü bir perspektif içinde çeşitli temel becerileri kazandırmaya yöneliktir. Program, Deneysel, Klinik, Gelişim, Sosyal, Endüstri/Örgüt, ve Psikometri gibi çeşitli psikoloji alt alanlarıyla ilgili temel bilgileri vermekte ve öğrencilerimize bilimsel düşünme ve düşünce üretme becerilerini kazandırmayı hedeflemektedir. Son yıllarda bilgisayar kullanımı ile ilgili derslerin programa eklenmesi ve bir bilgisayar laboratuvarının açılmasıyla, öğrencilerin bilgisayar konusunda donanımlı yetişmeleri hedeflenmektedir. Öğrencilerin mevcut İngilizce düzeyleri zorunlu İngilizce dersleri ile yükseltilmeye çalışılmakla beraber yetersiz kalabilmektedir. Biyoloji ve Sosyoloji gibi zorunlu alan dışı dersler, öğrencilerin ilgileri doğrultusunda seçebilecekleri psikoloji dışı seçmeli dersler ve kayıt olabilecekleri yan dal programları ile öğrencilere çok yönlü bir bakış açısı kazandırılmaktadır.

Yukarıda özetlenen bilgi ve becerilerle donanmış olan mezunlar, psikolojinin belli bir alanında lisans-üstü eğitim yapabilmekte ya da çeşitli alanlarda iş hayatına atılmaktadır. Mesleki yetki ve yeterliği sağlayacak alanda uzmanlaşma için Psikoloji Bölümü çeşitli alanlarda Yüksek Lisans ile Sosyal ve Klinik Psikoloji Dalları’nda Doktora programı yürütmektedir.

ODTÜ’de öğretim elemanlarının belirli bir süre ile yurt dışında eğitim görmüş zorunluluğu vardır. Bu yüksek lisans veya Doktora olabilmektedir. Dolayısıyla derslere giren öğretim elemanları ki bu hiçbir zaman asistan olmaz her zaman İngilizce konuşmayı tercih eder ve İngilizceleri akıcıdır. Bu durum bir öğrenci için oldukça verimlidir. Psikoloji bölümüne giren bir öğrenci yukarda da bahsedildiği gibi çok farklı alanlarda bölüm dışı seçmeli dersler alabilmektedir. Örneğin; keman, saksafon, Playstation, bilardo, fitness, aerobik gibi sosyal dersleri tercih edebilir veya ilgi alanınıza göre diğer bölümlerden de seçmeli ders alabilirsiniz.

ODTÜ’de Psikoloji bölümü size Yan dal veya Çift Anadal Programı da sunar. Böylece kendinizi başka alanlarda da geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Farklı kültürleri tanımak, yabancı dilinizi keşfetmek, yurt dışında yaşama deneyimi elde etmek isterseniz de bölümde çoğu kişinin faydalandığı Exchange, Erasmus veya Erasmus Stajını tercih edebilirsiniz. Erasmus için Gronningen, Lüneburg, Viyana gibi yerlerde okuma fırsatı elde edebilirsiniz. Erasmus programıyla yurt dışında yaşamak için burs imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Bölümümüz bir de Psikoloji Topluluğuyla aktif olmaktadır. Psikoloji Topluluğuyla aktif çalışmalarda bulunabilir, Psikoloji Günlerinin düzenlenmesine katkıda bulunabilir hatta topluluk aracılığıyla Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubuna dahil olabilirsiniz. ODTÜ Psikoloji bölümünün en önemli faydalarından birisi öğrencilerine gönüllü ve zorunlu staj imkanı sağlamasıdır. 6 Haftalık zorunlu staj ile merak ettiğiniz alanı kendi sahasında görme imkanı bulursunuz. Dilerseniz de sigortanızı okulun karşıladığı gönüllü stajlarla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tüm bu stajların yanında bölümümüzün öğretim elemanlarının yürüttüğü aktif çalışmalara, araştırmalara dahil olabilirsiniz. Workshop adı altında sizin sahayı görmenizi sağlayacak dersleri seçmeli olarak alabilirsiniz. Bölümdeki danışman hocalarımız kariyer planınızı yaparken sizlere oldukça destek olacaktır. Her zaman onlara sorular sorabilir, onlarla sohbet edebilirsiniz. ODTÜ’de Psikoloji okumak hem akademik hem sosyal açısından öğrenciye çok şey katar. Kendini geliştirme imkanını her zaman bulabilecek bir konumdadır.

En sonuncunun önüne şunu ekleyebiliriz; ODTÜ’de eğitim dili İngilizce olduğundan tüm ödevleri, sınavları İngilizce yaparsınız. Ancak sonucunda Psikoloji literatürünü takip etmeniz oldukça kolay olacaktır.

Neslihan Vural / ODTÜ Psikoloji Bölümü Öğrencisi

s-f814fba4af22ff091f8ae630cf3e960f9ebcab16

 

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir