Tıkınırcasına Yerken Aslında İntihar Mı Ediyoruz ?

Tıkanırcasına yemeyle mücadele etmek intihar etme riskini artırır mı ? Yeni yapılan bir çalışma bu sorunun cevabını arıyor. Uzun zamandır anoreksiya nevroza ve bulimia nevroza yaşayan kişilerin intihar etme riskinin arttığı biliniyordu fakat tıkanırcasına yemeyle boğuşan ve tıkanırcasına yeme bozukluğu yaşayan insanlar hakkında -şimdiye kadar- çok az şey biliniyordu.

BMC Psikiyatri’de yayınlanan yeni bir çalışmada tıkanırca yeme ile mücadele eden kişilerin -daha kiloluların en çok olmak üzere- intihar risklerinin arttığı öne sürülmektedir. Geniş ölçekli bu çalışmada farklı 14.497 katılımcıdan elde edilen veriler incelenmiş ve tıkanırcasına yemek yeme geçmişi bulunan (tüm örneklemin %4’ü) katılımcıların ⅓’ünün (%34.2’si) daha önce intihar etmeyi düşündüğü, ⅕’inin (%18.6) intihar girişiminde bulunduğu ve %10’unun ise geçen sene intihar etmeyi denediği bulunmuştur.

Bir İntihar Yöntemi Olarak Yemek Yemek

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğunun tüm belirtilerini gösterenler ve tıkanırcasına yeme geçmişi olan kişilerin sonuçları benzerdir. Sonuçlar tanı kriterlerini tam olarak karşılamayan tıkanırcasına yemek yemenin ve tam spektrum bozukluğun risklerinin aynı olduğunu düşündürmektedir.

Tıkanırcasına yemek yeme ve tıkanırcasına yeme bozukluğu belirgin bir şekilde hayat boyu intihar eğilimiyle bağlantılıdır ve vücut kitle indeksi (VKI) bu ilişkiyi açıklayamamaktadır. Tıkanırcasına yeme ve intihar eğilimi arasındaki ilişki kadınlarda erkeklerde olduğundan daha güçlüdür. Sonuçlar VKI ve tıkanırca yemede intihar eğilim olasılığı arasında önemli bir etkileşim olduğunu belirtmektedir; daha büyük beden kütle indeksine sahip olan tıkanırcasına yemek yiyen kişilerde intihar riski daha çoktur.

Damgalama Bu İşin Neresinde ?

Ne yazık ki bu çalışma kiloyla damgalamanın rolünü incelememiştir; bu nedenle neyin tıkanırca yeme, vücut kitle indeksi (VKI) ve intihar eğilimi arasındaki ilişkiyi etkilediğini bilemiyoruz. Önceki çalışmalar damgalamanın -tıkanırcasına yeme ve tıkanırcasına yeme bozukluğu dahil olmak üzere- yeme bozukluğu ve düzensiz yeme riskini arttırdığını iddia etmektedir. Ve damgalamanın aynı zamanda büyük bedende yaşayan tıkanırcasına yemeyle mücadele eden kişilerde de intihar riskini arttırdığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ?

Çeviri Kaynağı

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir