Tinder’da Sağa Kaydıranlardan Mısınız ?

Yeni yapılan ve Amerikan Psikoloji Derneği’nin yıllık kongresinde sunulan bir çalışmada Tinder kullanan insanların beden algılarının daha olumsuz olduğu bulundu. Daha olumsuz beden algısının üzerine, Tinder kullanan erkeklerin aynı zamanda daha düşük özgüvene sahip olduğu görüldü. Tinder, birini beğenmek ya da eşleşmeyi reddetmek için ekranı sağa ya da sola kaydırmanız gereken ve 50 milyon kullanıcılı bir çöpçatanlık uygulamasıdır. Dış görünüme ve insanların sayısına odaklanan çöpçatanlık uygulamaları insanlara zarar verip kendilerini tek kullanımlık hissettiriyor olabilir.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Dr. Jessica Strübel:

“Tinder kullanıcıları kendi yüzleri ve bedenlerinden memnun olmadıklarını belirttiler. Tinder kullanmayan erkekler ve kadınlardan daha düşük kendilik değerlerine sahip olduklarını bildirdiler.”

Araştırma için 1317 kişiye Tinder kullanımı, beden memnuniyetleri ve diğer psikolojik yapılarla ilgili sorular soruldu.

“Çalışmada kullanıcı cinsiyet fark etmeksizin Tinder’da aktif olmanın beden memnuniyetsizliği ve utancı, güzellikle ilgili toplum beklentilerinin içselleştirilmesi, fiziksel olarak kendini başkaları ile karşılaştırma ve dış görünümle, çekicilikle ilgili bilgi kaynağı olarak medyaya güvenilmesinin ilişkili olduğunu bulduk.”

Araştırmanın niteliğinden dolayı Tinder’ın erkeklerde düşük özgüvene ve her iki cinsiyette de beden memnuniyetsizliğine sebep olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü daha düşük benlik saygısı olan kişiler bu tür “tanışma” uygulamalarına daha fazla ilgi duyuyor olabilirler. Yine de çalışma erkeklerin bedenlerini algılama biçimindeki olası sorunları vurguluyor.

“Şu anki beden algısı ile ilgili çalışmalar öncelikle kadınlara yönelik olsa da, bulgularımız erkeklerin sosyal medya kullanımından kadınlarla eşit derecede ve olumsuz etkilendiklerine işaret ediyor.”

Kaynak

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir