Trans Erkek: Kadından Erkeğe Transeksüellerin Deneyimleri – Ne Okumalı ?

  Bu sefer bambaşka bir kitapla karşınızdayız ! Aras Güngör’ün derlediği “Trans Erkek: Kadından Erkeğe Transeksüellerin Deneyimleri ” adlı kitabında sekiz çarpıcı röportaj bulacaksınız. Sekiz gencecik insan, birbirinden farklı yaşamlar fakat hepsinin ortak bir noktası var: kadın bedeninde doğmuş erkek olmaları. Belki bu sözler kimimize aykırı, kimimize anlamsız gelebilir, fakat röportajı gerçekleştiren sekiz trans erkek tanık için belki de neredeyse hayatlarının özeti. Birçok insan için yabancı olan “trans erkek” terimini yaşamanın ne demek olduğunu tüm yönleriyle anlatıyorlar; küçüklüklerini, ailelerini, okul yıllarını, cinsiyet değiştirmeye nasıl karar verdiklerini, ameliyat süreçlerini, kendileri için erkek olmanın ne demek olduğunu ve hayallerini….

   “Trans Erkek” Olmaya Dair Her Şey

  Kitapta röportajların yanı sıra birinci kaynaktan cinsiyet değiştirme operasyonlarının tıbbi aşamaları, neler uygulandığını ve kimlik değiştirmeyle ilgili ne gibi yasaların olduğu, hukuki süreçlerin işlediği gibi bilgileri bulabilirsiniz. Aras Güngör’ün yazdığı “Kavramsal Çerçeve” başlığı ise transgender, travesti, transseksüel, androjen, drag king ve benzeri sözcüklerle ilk kez karşılaşan ya da tam olarak anlamını bilmeyenler için gayet açıklayıcı bir kılavuz olmuş. Genelde LGBT bireylerinin yaşadığı ayrımcılığa işaret eden, ama özelde trans erkeklerin yaşadıkları sorunlara eğilen ilgi çekici bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

  Zaten daha elinize ilk aldığınızda kapağında yer alan damgalama sözleriyle bile bizlere bir şeyler anlatmak isteyen bir kitabın etkileyici olmaması işten bile değil ! Ayrıca bu kitabın trans erkekler hakkında yazılmış ilk Türkçe kitap olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden normalde keyfimizi kaçıracak olan imla ve yazım hatalarını mazur görmekteyiz. Ve evet kendinizi tamamen heteroseksüel olarak tanımlasanız dahi, çevrenizde trans erkek tanıdığınız olmasa bile okumanızı öneriyoruz. Çünkü insanlara yardımımız ancak onları tanıyıp yaşadıkları sorunları anladıktan sonra dokunabilir.

   Ve Daha Fazlası

Aslında bu kitapla beraber medyada gözükmeyen ya da kötü bir şekilde tanıtılabilen trans bireyleri ilk ağızdan tanımanızı tavsiye ediyoruz. Trans erkekler çok göz önünde olmasalar da tüm hayalleriyle, aşklarıyla, üzüntüleriyle beraber bizlerle yaşamaktalar. Hepimizin insan olarak tek tek özel olduğumuzu hatırlamamız adına bu kitabı tavsiye ediyoruz.  Bizlere bir trans erkeğin gözünden bakma fırsatı sundukları için hepsine teşekkürü borç biliyoruz. Yılın ilk kitabıyla beraber hepimizin kendimizden farklı olan herkese daha çok sevgiyle yaklaşacağı bir yıl diyoruz. Herkese iyi okumalar 🙂

Yazar : Aras Güngör

Sayfa : 154

Goodreads Puanı : 4.33

*Kitabı Ankara’da Pembe Hayat ve Kaos GL’den, İstanbul’da İstanbul LGBTT, Lambdaistanbul ve SPoD’dan, İzmir’de Siyah Pembe Üçgen’den, Diyarbakır’da Hebûn LGBT’den edinebilirsiniz.

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir