Aşk Dersleri – Ne Okumalı?

Hepimiz aşkı filmlerde yaşanan kusursuz sahnelerden öğrendik. Öyle olması gerektiğine inandık. İlişkilerimizin çoğunu bunun üzerine kurduk ve bizim için “en aşık” olduğumuz anlar ilşkinin ilk başları haline geldi. Sonra birbirini tanıyan iki insan arasında aşk söndü gitti. Peki gerçekten olan şey bu mu? İdeal ilişkileri tanımlayan kişiler mi bize bunu dayatıyor? Ya aşk kendiliğinden olan bir şey değil de, öğrenilen bir şeyse?

Alain de Botton Aşk Dersleri’nde bir ilişkinin başından sonuna kadar iletişim yapısını bize ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu bir aşk hikayesi değil! Rabih ve Kristen arasında geçen bu ilişki, aslında insanoğlunun isteklerine, beklentilerine, karşısında ne görmek istediğine, neden yakınlık kurma gereği duyduğuna, çocuklukta yaşanılan travmaların yetişkinlikteki iletişime nasıl yansıdığına, ebeveyn ile bağlanma örüntüsünün bizi nasıl kişilikler haline getirebileceğine birer ışık yakıyor. Onların ilk tanışma anlarından, evlendikleri güne, çocuklarını kucaklarına aldıkları zamandan birbirlerine gerçekten aşık oldukları ana her durumda yanlarında olmamızı sağlıyor.

aşk dersleri

“Surat asmak esasen yoğun bir öfke ile öfkelenilen şeyi ifade etmeye dair yine bir o kadar yoğun bir arzunun insanı ambale eden karışımıdır. Surat asan taraf hem diğer kişinin kendisini anlamasına deli gibi ihtiyaç duyar, hem de ona anlaması için hiç yardım etmeme tavrından zerre şaşmaz… Şunu da eklemek lazım: surat asılan kişi olmak bir ayrıcalıktır. Diğer kişinin size, açıklamadığı kırgınlığını anlayacağınızı düşünecek kadar saygı duyup güvendiği anlamına gelir. Aşkın en acayip armağanlarından biridir bu.”

Aşk Dersleri’ni okurken, kendinizden bir çok şey bulacaksınız. Kimi zaman yaptığınız hataların ilişkilerinizi nereye sürüklediğini, ilişkide olduğunuz kişinin neden öyle davranabileceğini, ve bir ilişki yürütmenin aslında büyük bir çaba istediğini göreceksiniz. Tüm bunları açık açık sorgulama cesaretiniz var mı? Evetse hiç düşünmeden bu kitabı okumaya başlayın !


Yazar: Alain De Botton

Sayfa: 240

Goodreads Puanı: 4.00

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir