Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Ne Okumalı ?

   Bu sefer sizi masanın öbür tarafına oturmaya davet ediyoruz. Yani, tabii, biz değil… Gerçekten psikiyatrist olan kahramanımız Garry Small ve oyuncu eşi Gigi Vorgan. Psikiyatristimiz Gary Small “Bir Psikiyatristin Gizli Defteri” adlı kitabında meslek hayatı boyunca karşılaştığı ilginç vakaları derlemiş. Ortaya bizce popülerliğinin hakkını veren eğlenceli bir kitap çıkmış ! Eğlenceli olduğu kadar akıcı, hatta sürükleyici olduğunu söyleyebiliriz. Kitabın kısa bölümler halinde yazılmış olması ve her vakanın tabii ki de birbirinden bağımsız, ayrı hikayeler olması da sizin kitabı iki günde bitirmesine vesile olabilecek.

Bizce de bir zamanların en tutulan ve okunan kitaplarından biri olan “Bir Psikiyatristin Gizli Defterini” yazmasaydık olmazdı. Hatta bunun için kendimizi çok geç kalmış hissediyoruz ve sizi psikiyatrik rahatsızlıkların dünyasına davet ediyoruz. Dili basit olan, insanın kafasını karıştırmayan bu kitabı okurken sizin de kendi teorilerinizi test edebilecek olmanız da cabası. Teorinizden çok emin olsanız da, bazı vakaların sonunda şaşıracağınızı Psikolezyum ekibi olarak garanti ediyoruz efendim. “Hadi canım, o da ne ?” demelik bölümler var elbette. Eğer psikiyatri ve psikoloji alanlarına ilginiz varsa çok da bir şeyler öğrenebilirsiniz diyemeyiz, yine de yazarımızın size hatırlatacağı bilgiler vardır diyebiliriz. Haa ama “Benim öyle şeylerle çok işim yok, bu siteye nereden geldiğimi bile bilmiyorum.” diyorsanız, size gönül rahatlığıyla bu kitabı okumanızı önerebiliriz. Hatta ısrar edebiliriz!

On Beş Vaka, On Beş Macera

   Gözünüz masanın öbür ucundaki koltuktaysa, on beş vakalığına psikiyatrist olmak nasıl bir şey deneyebilirsiniz. Yazarımızın kendi hayatından gülümseten kesitler de cabası ! Yeni yetmelikten iyi bir kariyere doğru yol alabilirsiniz. Satır aralarında Freud’la, yer yer tıbbi terimlerle karşılaşmanın komik hale geldiği bu kitapta (böyle şeylerin güldürebileceğini biz de bilmezdik) kafası üzerinde çıplak duran kız mı ararsınız, oğlunun tıp kitaplarını okuyan anne mi, yoksa dağ evinde tıkılıp kalmış zengin adam mı siz karar verin. Ama sürpriz sonlara hazır olun. Biz sonunda biraz hüzünlendik de… Son vakada siz de hüzünlenecek olsanız da ilaç gibi gelecek, tek lokmalık, okuması kolay bir kitap öneriyoruz bu hafta. Bol okumalı, kitap dolu, sevgi dolu haftalar dileriz 🙂

Yazar : Garry Small ve Gigi Vorgan

Sayfa : 366

Goodreads Puanı : 3.66

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir