Chimpanzee – Ne İzlemeli ?

 

Chimpanzee-2Bir belgesel film tadında izlenir mi, heleki bu bir şempanze belgeseli ise? “Chimpanzee” bunu başarmış gibi duruyor. Şempanzelerin sosyal ilişkilerine, hiyerarşik yapısına ve insanla benzeşen birçok noktasını gözler önüne seren bu film tadındaki belgesel neşe, öfke ve belki de gözyaşlarınızı tutamayacağınız ama en sonunda yüzünüzde kocaman bir gülümseme ile sizi içine çekecek.

Belgesel küçük şempanze Oscar’ın hayatından bir kesit sunuyor. Herşey güzel giderken başına gelen tersliklerle başa çıkamayacak durumda olan Oscar’a yardım hiç ummulmadık birinden geliyor. Kısacası belgeselde onunla beraber sevinecek onunla beraber üzülecek yine onunla beraber bir şempanze grubunun eşsiz bir hayat macerasına tanık olacaksınız.

Özellikle evrim, evrimsel psikolojisi ve hayvan psikolojisine meraklı kişiler için kaçırılmaması gereken bir yapıt. Ayrıca film tadına bir belgesel olduğu için belgesellerle aranız yoksa veya belgesel sevmeyen bir yakınınız için de güzel bir başlangıç olacaktır. Bu hafta sonunuzda bir buçuk saatinizi ayırıp Oscar’la Fildişi Sahili’nde yeşil ve gerçekçi bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

 

IMDb Puanı: 7.2/10

2012 / ABD / Belgesel

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir