Çocukları Sebze Yemeyen Ebeveynler İçin Basit İki Tavsiye

Tahmin edebileceğiniz gibi, birçok küçük çocuk sebze yemekten hoşlanmaz. Bu çok da ilginç bir gözlem değildir. Ancak bu durumla başa çıkmak, ebeveynlerin sonsuza kadar mücadele ettiği bir şeydir. Bu konu bazı araştırmacılara ilham kaynağı olmuştur.

Salt dergisinde yayımlanan bir yazı bu konuda yapılan araştırmaları daha da öteye taşıyor. Araştırmalar , çocuklara sebze yedirmenin tek yolunun çok fazla veya bir yerde 8-15 defa sunulması, olduğunu  destekliyor olabilir mi?  Çoğu ebeveynin bu derece sabrı yoktur. Olsa bile, neticede çocukların tükürdüğü yemeği temizlemekle uğraşmak zorunda kalmaları muhtemeldir.

Fakat Gupta’nın makalesinde, çocukların sebze yemelerine yardımcı olmak için iki faydalı öneri var. Birincisi, University College London psikoloğu Lucy Cooke’den geliyor:

“Büyük bir dikkatle, okulda ve evde yürüttüğümüz  kontrollü çalışmalar sonucunda , çocuğa bir sticker ödülü karşılığında, ufak boyutlarda bir sebze verildiğinde; üç ay sonunda sadece yemek yediği için övgü dolu sözler sarf edilen çocuklara göre daha çok sebze yedikleri bulundu. Fakat çalışmada önemli noktalar vardı: Verilen porsiyonlar küçüktü, çocuklar sebzeyi yemek istemezlerse sticker ödülü verilmedi. Yine de eleştirel sözlere maruz kalmadılar. Ayrıca sebzeler, çocuklar için stresli olabilen yemek vakitlerinde değil, bunun dışındaki zamanlarda verildi.”

Sebzelerin Sadece Tadı Yok

Yemek yenilen yer ve vakit önemli olabilir. Özellikle çocuk daha öncesinde o yemek masasında sebze ile ilgili bir çatışma yaşadıysa. Diğer bir ipucu; bazı ebeveynlerin, çocuklarının sebze için duyusal tecrübenin diğer yönlerine kıyasla, tadı üzerindeki izlenimlerine çok fazla eğilimiyle ilgilidir. Gelişimsel sağlık psikologu olan Helen Coulthard, çocukların sebzelere aşinalık kazanmaları için onlarla oyun oynamalarını sağladığını açıkladı.  “Çocukların ağzının içindeymiş gibi hissettiklerini hayal edebilmeleri için sebzelerine dokunmasına, yırtmasına izin verdiriyoruz” diye ekledi. Kilit nokta yiyeceklerdeki gizemi kaldırıp çocuğun onu tanımasına izin vermek.

Her iki tavsiyede de güzel olan şey, bunları denemek zor değil. Cooke’nin yöntemi yeterince açık ve denenebilir. Çocuğunuzun yiyecekleri biraz incelemesine ve oynamasına izin vermek de bir o kadar kolay. Bu ipuçlarının tabi ki tüm ebeveynler ve çocuklar için geçerli olacağını söylemiyoruz, ancak denemek de sizin elinizde.

Çeviri Kaynağı

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir