Çocukların Eğitiminde Ceza Kullanılmalı Mı?

Çocukların eğitiminde cezanın yerini bir de alanda çalışan uzmanlardan dinleyelim ;

Gina Green, Ph.D. (Çocuklar için Yeni İngiltere Merkezi’nde araştırmacı; Davranış Analiz Derneği eski başkanı)

Kötü davranışları azaltmanın en iyi yolu, pozitif davranışları olabildiğince pekiştirmektir. Ceza verildiğinde tatsız biçimde de olsa olumsuz davranış azalabilir. Fakat bu cezanın olası kötü etkilerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Davranışı cezalandırılan çocuk duygusal bir tepki verebilir, cezaya karşı gelebilir ya da cezayı veren kişiden uzaklaşabilir.  Bu yüzden ceza vermek yerine çocuğunuzun güzel yaptığı şeyleri yakalamaya çalışabilirsiniz ! Ona yaptığı iyi şeylerden dolayı teşekkür edip sık sık takdir ettiğinizi gösterebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun uygunsuz bir davranış sergilemesinden bir kazancı olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela bu davranışı ödevlerinden kaçmak için ya da ilginizi üzerine çekmek için kullanıyor olabilir ?

Norine, G. Johnson, Ph.D. (Amerikan Psikoloji Derneği eski başkanı)

Sevecen, saygılı, öz disiplinli bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız uygun olmayan davranışları cezalandırmak yerine, daha etkili ebeveyn araçlarını kullanmanız gerekiyor ! Küçük çocuklar için yön değiştirme, yeniden yapılandırma, limit koyma ve ilgiyi düşürme gibi yöntemler kullanabilirsiniz. Daha büyük çocuklar için ise bazı beklentiler yaratmanız gerekmekte. Bunların gerçekleşip gerçekleşmemesine göre de sonucu ödüllendirmelisiniz. Örneğin Norine kendi yaşadığı bir olayı bizlere aktarıyor; ortaokulda bir çiftçinin bahçesinden mısır çalıyor ve babası tarafından yakalanıyor. Babası doğruyu söylemesini, aksi halde cezasının ikiye katlanacağını söylüyor. Norine, doğruyu söylüyor ve ceza olarak çiftçiden özür dileyip, olmamış mısır yemesi isteniyor. Söylediğine göre, bugün değer olarak doğruyu söylemeyi kabul etmesinde yaşanan bu olayın rolü çok büyük. Fakat doğruyu söylemeseydi ne olacağını da merak etmiyor değil ?

Terry Mizrahi, Ph.D ( Ulusal Sosyal Hizmetler Derneği Başkanı, Hunter Koleji Sosyal Hizmetler)

Terry Mizrahi’ye göre; çocukken maruz kaldığımız cezalar yetişkinlikte agresif davranış sergileme ihtimalimizi arttırıyor. Cezalandırmak çocukta bir kızgınlık doğuruyor, bunun sonucunda da genellikle şiddet kullanımı ve istismar eğilimi artıyor. Mizrahi’ye göre sorduğumuz soruyu yeniden şekillendirmemiz gerekmektedir: “Çocuğunuza doğru davranmayı, anlayışlı bir insan olmayı, kendi ihtiyaçlarını ve başkalarının ihtiyaçlarını anlamayı nasıl öğretirsiniz?” Sosyal hizmet uzmanlarına göre iyi ebeveynlik, şiddet içermeyen, yaşa uygun disiplin araçlarını kullanarak yapılabilir. Aileler bu konuda iyi birer rol model olmalılar ve çocuklarına uygun olmayan davranışların olumsuz sonuçlarını göstermelidirler.

çocukların eğitiminde ceza

James Morris, Ph.D. ( Texas Woman’s University Profesörü ; Amerikan Aile ve Evlilik Terapisi Derneği Başkanı)

“Cezalandırmak” kelimesi, bir suç için cezaya çarptırılmak anlamına gelir ve genellikle bir çeşit zarara yol açar. Mesela ailelerin burada en çok kullandığı yöntem dayak atmaktır. Tabi ki bunun olumlu ve olumsuz etkileri ailelerin kültürleri, iletişim yolları ya da içinde bulundukları toplumun kültürü açısından değerlendirildiğinde tartışmaya açık bir hal alabilir. Fakat, son zamanlarda çocuklarda gözlemlediğimiz şiddetli patlamalar bizi aileler olarak, toplumun birer bireyi olarak sorumluluklarımızı hatırlamaya davet eden sinyallerdir. Bu yüzden çocuklarımızın sağlıklı gelişimini desteklemek adına şiddet içermeyen disiplin yöntemlerini uygulamamız gerekmektedir.


Çeviri Kaynak

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir