Zeka ve Başarı için Ebeveynlik

zeka, başarı, ebeveynlik, zeka ve başarı, eğitim, öğrenme, çocuk

Amerikan Psikologlar Derneği son zamanlarda psikolojik araştırmalardan elde edilen, öğretim / öğrenme sürecinde etkinliği kanıtlanmış kavramlar hakkında en iyi 20 ilkeden oluşan bir inceleme yayınladı. Bu ilkelerden 18’i, yaşamın ilk yıllarından başlayarak liseye doğru akademik başarı ve entelektüel gelişme için ebeveynlik yapmakta geçerli ilkeler.

1-   Zihnin nasıl gelişime açık hale getirileceğini öğretin

Çocuğunuzun zekâsı az ya da çok doğumla gelen bir şey değildir, aksine zamanla ve  öğrenme fırsatları ile gelişir. Başarısızlıklarını, hatalarını öğrenme fırsatları olarak görün ve çocuğunuza hatalarının her alanda gelişmenin yolu olduğunu göstererek memnuniyetle karşılayın.

2-   Çocuğunuzun şu anki bildiği ile başlayın

Tüm öğrenme önceden bilgi üzerine kurulmuştur. Çocuğunuza yeni bir beceri kazandırmaya yardımcı olurken , mevcut inanç ve yeteneklerini gözden geçirin ve üzerine inşa edin.  Herhangi bir yanlış anlamanın ya da kötü alışkanlıkların konuşulması ile başlayın ve onunla bir kez küçük bir adım atarak doğru olana  karar vermesine yardımcı olun.

3-   Her çocuğun gelişimsel seyri benzersizdir

Popüler yanlış anlayışın aksine, çocuklar farklı bölgelerde farklı oranlarda ve farklı zamanlamalarda büyürler. Başkaları çocuğunuzu öğrenme ya da yetenek açısından çok küçük veya büyük görse de, siz ona ihtiyaç duyduğu ve istediği zorlukları verin.

4-   Öğrenme bir bağlamda gerçekleşir

Uygulama sizin için tamamen açık görünse bile, çocuğunuz öğrendiğini bir alandan (örneğin okulda farklı gıdaların göreli beslenme değerlerini öğrenen) diğerine aktarmakta zorlanabilir. (sağlıklı yiyecek seçimi yapmak gibi). Buna rağmen bir alandaki bilgisini diğerine uygulayabilir, fakat yardımınıza ihtiyacı olacaktır.

5-   Uygulama uygulama uygulama

Çocuğunuz çok hızlı bir şekilde öğrenip daha iyi olsa bile, bildiği şeyleri uygulamaya ihtiyacı olacaktır. İyi uygulama alışkanlıkları olarak; sık değerlendirme yapmak ve ya  uygulama problemlerini, uygulamalı aktiviteleri ve zaten önceden bildiklerini yeni bağlamlara uygulamak sıralanabilir.

6-   Açık, belirli ve zamanında geri bildirim sağlayın

Kendi isteği ile veya bir öğretmen/rehber talebiyle de olsa , değerli ve ilginç bulduğu bir alanda öğrenmeye devam etmesi için motive etmek istiyorsanız; yaptığı şeye ilişkin sık ve anlamlı geribildirim sağlayın.

7-   Özyönetim kazanmasını teşvik edin

Odaklanmış dikkat, organizasyon, öz kontrol, planlama becerileri ve bellek stratejileri öğrenmenin önemli bileşenleridir. Bu öz denetim becerilerini, kendi hayatınızda modelleyerek ve çocuğunuza ne yaptığınızı (ve nedenini) açıklayarak öğretebilirsiniz.

8-   Yaratıcılığı besleyin

Çocuğunuzun yaratıcılığa götüren zihin alışkanlıklarını kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için; alternatif perspektiflerin ve çözümlerin farkında olmasını sağlamaya, fikirlerini analiz etmeye ve fikirlerini savunmaya teşvik etmeye, yeni yeni imkânlar görmesine ve makul riskleri nasıl alabileceğini öğrenmesine yardımcı olun. 

zeka, başarı, ebeveynlik, zeka ve başarı, eğitim, öğrenme, çocuk

9-  Kendi motivasyonlarını teşvik edin

Çocuğunuz ödül veya onay için çalışmak yerine öğrenmek için kişisel bir istek duyarsa öğrenmeye olan ilgisi uzun süre devam edecek anlayışları daha da derinleşecektir. Öğrenme deneyimine sahip olmasını istiyorsanız, ona kendi heyecanlarını keşfetmesinde yardımcı olun.

10-  Uzmanlık hedeflerini destekleyin

Çocuğunuzun, bir öğretmen, ana-baba, antrenör veya test tarafından belirlenen bir performansta başarıya ulaşması yerine, uzmanlık doğrultusunda ısrarcı olması ve becerilerini ve bilgisini mümkün olduğunca arttırma zevkini yaşamasına yardımcı olun. Kendi iyiliğini öğrenmek daha doyurucu hissettirir ve sonuçta çok daha yüksek bir başarıya motive olur.

11-  Yüksek beklentileri iletin

Çocuğunuzun kendi hedeflerini yerine getirme yeteneğine inanın ve onun bunu yapmak için ihtiyaç duyduğu araçları ve desteği ona karşı olumlu bir tutumla sunun. Siz çocuğunuzun yeteneğe sahip olduğuna inanıyorsanız, o daha çok başaracaktır.

12-  Kısa vadeli, spesifik ve gerçekçi hedefler belirleyin

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek gibi yüksek düzeyde uzun vadeli hedeflere sahip olmak harika, ancak bunları gerçekleştirmek için çocuğunuzun daha spesifik ve gerçekçi olan daha kısa vadeli hedefleri belirlemesine yardım etmeniz gerekiyor. Yönetilebilir hedefleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarsa, daha motive olacak ve daha zorlu ve daha büyük hedefler geliştirme yetkisine sahip olacaktır.

13-   İlgili tüm bağlamları ve kültürleri düşünün

 Buna ev, sınıf, okul, mahalle, geniş aile, kültürel ve dini gruplar, yerel ve ulusal bağlar, medya vb. dahildir. Kapsamlı olun ve düşüncelerini destekleyin, onun koşullarıyla birlikte çelişkili değerlerini ve tutumlarını kabul edin.

14-  Kişilerarası ilişkiler tüm öğrenmenin merkezindedir

Çocuğunuz, en iyi öğrenmeyi başarılarından ziyade kendisiyle daha fazla ilgilendiğinizi bildiği zaman gerçekleştirir. Bütün kalbinizi ona sunarak, uzun vadede öğrenme ve kavrama becerisini geliştirebilirsiniz.

15-  Genel olarak iyi oluş en önemlidir

 Öğrenme, başarı ve mutlu üretkenlik, sağlıklı benlik saygısını takip eder. İyi oluşu arttırmak için, çocuğunuzun endişelerini ve isteklerini dinleyin; olabildiğince doğal ve sınırsız oyun süresi sağlayın. Açık havada vakit geçirin.

 zeka, başarı, ebeveynlik, zeka ve başarı, eğitim, öğrenme, çocuk

16-   İyi davranışları destekleyin

Neredeyse her zaman, zor bir çocuk bile sosyal olarak kabul edilebilir şekilde davranmayı öğrenebilir. Ona, günde birkaç kez, sevgi dolu davranışlar sergileyerek başlayın. Çocuğunuzun daha fazla şey öğrenme veya daha iyi yapma isteğini ve başarmanın yollarını bulmasına yardımcı olun. Ağırdan alın. Onunla birlikte sabırlı olun.

17-  Evinizde başarılı bir kültür oluşturun

Sağlam beklentileri, destekleyici tutumu ve güvenilir desteğinizi birleştirerek, çocuğunuzun zorlukları üstlenme yeteneğini arttırırsınız.

18-  Çocuğunuza ilerlediğinin kanıtlarını gösterin

Son zamanlarda neler yaptığını ve şimdi nasıl daha farklı olduğunu görmesine yardım ederek, başarısını tanımasına yardımcı olun. Ayrıca, onun daha uzun bir döneme bakmasına ve uzun vadeli hedeflerine ne kadar iyi ulaştığını düşünmesine yardımcı olun. Bu ilerleme kanıtları, çocuklarınızın sabahları kendilerini okula hazır hale getirmesinden  akademik başarısına kadar her alan için geçerlidir.     

Çeviri Kaynağı

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir