Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar | Ne Okumalı ?

aile değişim modeli, aile değişim, çiğdem kağıtçıbaşı, çocuğun değeri araştırmaları, çocuğun değeri,

  Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan profesör Çiğdem Kağıtçıbaşı hocamızın doçent doktor Zeynep Cemalcılarla yakın zamanda revize ettiği ve her psikoloji öğrencisinin başucu kitabıdır. Sadece sosyal psikoloji dersleri için değil, aynı zamanda hayata dair yardımcı bir temel başvuru kaynağıdır.

  “İlk yayınlandığından beri İnsan ve İnsanlar, Türkiye’de sosyal psikolojinin bir bilim olarak tanınmasına ve yerleşmesine hizmet etmiştir. Çok sayıda üniversite öğrencisi, sosyal psikolojiyle bu kitap sayesinde tanışmıştır. Bu, elbette bana hep gurur vermiştir.”

  Bilimin birikimle gelişeceğini savunan Kağıtçıbaşı da psikoloji için birer klasik sayılan çalışmaları göz ardı etmemiş, en güncel çalışmalarla beraber geçerliliğini hala koruyan çalışma ve kuramlara kitabında geniş bir yer ayırmıştır. Güncel ve klasik kavramlar araştırmaların çerçevesinde, Kağıtçıbaşı tarafından başarıyla harmanlandığını görüyoruz. Toplamda on bölümden oluşan Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar sosyal psikolojiyi açık, anlaşılır, öz fakat önemli noktaları vurgular şekilde bizlere tanıtıyor. “Psikolojiye ilgim var ama işte vakit falan yok, nasıl okuyayım o kitapları ?” diyorsanız, belki de bu kitap tam olarak sizin ilacınız. Ufkunu genişletmek isteyenler, psikoloji öğrencileri, psikolojiye ilgi duyanlar için gayet kapsamlı ve anlaşılır bir psikoloji kitabı, Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar. Sosyal psikoloji deneylerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, kuramları günlük hayattan ve tarihten verdiği örneklerle daha eğlenceli hale getiren hocamızın ayrıntılı anlatımıyla hem klasik hem de yeni olanlarını öğrenebilirsiniz.

  “Bu kitabın, toplumdaki insan olgusuna ışık tutmaya devam etmesi dileğiyle.”

Bilim için, psikoloji ve onun uygulanması için adanan bir ömürden çıkan değerli satırlarla… iyi okumalar.

Yazar : Çiğdem Kağıtçıbaşı, Zeynep Cemalcılar

Sayfa : 382

Goodreads Puanı : 4.4/5

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir