Depresyonla Mücadele İçin Doğal Yollar

Esnek düşünerek, yediklerinize dikkat ederek ve sosyal desteği doğru kullanarak depresyonla mücadele edin. Biraz egzersiz ve belki biraz da meditasyonla, depresyonla savaşmanın 7 yolu.

  1. Esnek Düşünün

Yeni bir araştırmanın bulgusuna göre sağlıklı duygu kontrolünün anahtarı esnek olmak. Depresyon ve anksiyete seviyesi daha düşük olan insanlar, durumun açıklanabilir olup olmadığına göre kendi duygusal kontrol stratejilerini başarılı bir şekilde değiştirme eğilimindeler. Durum değiştiğinde duygularınızı değiştirmeye çalışmaktansa; -duygularınız ne olursa olsun- duygularınızın bu değişikliği motive etmesine izin vermek daha iyidir. Ancak durum değiştirilemez ise duyguları değiştirmeye çalışmak daha iyidir.

  1. Parkta 30 Dakika

Haftada bir sadece 30 dakikalarını parkta geçiren insanların, parka gitmeyen insanlara göre ruh sağlığı çok daha iyi. Avustralya’da yapılan bir çalışma, haftalık park ziyaretlerinin aynı zamanda düşük tansiyonla bağlantılı olduğunu buldu. Araştırmanın baş yazarı Dr. Danielle Shanahan, “Herkes her hafta yarım saatini yerel parklarında geçirse depresyon vakaları yüzde yedi, yüksek tansiyon vakaları yüzde on azalır.” dedi. Bir başka araştırma ise ağaçlara bakmanın bile kişilerin stres seviyelerini düşürmekte yeterli olduğunu buldu.

  1. Bağırsağınıza İyi Bakın

Depresyonda en çok göz ardı edilen faktörden biri beslenmedir. Akdeniz diyeti, vücudun ve beynin özellikle ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar. Ayrıca majör depreyona karşı yardımcı olduğu bulunan omega-3 takviyelerini dikkate alabilirsiniz. Yakın tarihte yapılan bir araştırma, probiyotiklerin insanlara geçmişi arkalarında bırakmalarına yardımcı olarak üzüntünün depresyona dönüşmesine engel olduğunu buldu. Bunun sebebi muhtemelen, bağırsaktaki bakterilerin anksiyete ve depresyon açısından önemli bir rol oynamasıdır. Probiyotikler, bağırsaktaki bakterilerin dengede tutulmasına yardımcı olmak için çalışırlar.

  1. Müzik Terapisi

Yeni bir araştırmaya göre müzik terapisi davranış problemleri olan gençlerin depresyon belirtilerini azaltıyor. Müzik terapisi aynı zamanda, terapi yapılmadan uygulanan geleneksel tedaviye kıyasla benlik saygısını da arttırmaktadır.  Bulgular, bu alanda yapılan en büyük çalışmalardan birinde -251 çocuğun katıldığı ve çocukların yarına müzik terapisi uygulanan bir çalışmada- elde edilmiştir.

  1. Şifalı Bitkilerle Depresyonla Savaşın

Altın kök otu, son yapılan bir çalışmaya göre antidepresanlara etkili bir alternatif olabilir. Klinik denemede modern SSRI ile karşılaştırıldığında altın kök otunun antidepresanlara benzer etkisinin olduğu ama daha az yan etki bıraktığı bulunmuştur. Oral yolla alınan rhodiola rosea ekstratı, setraline (bir SSRI antidepresanı) karşı test edildi ve plasebo ile karşılaştırıldı. En büyük fark yan etkilerde yatıyordu. Depresyon için antidepresan kullananların %63’nün yan etki bildirmesine karşı altın kök otu kullananların sadece %30’u böyle bir bildirimde bulundu

        6. Antidepresanların Etkisini Arttırın          

Eğer antidepresan kullanıyorsanız, ilaçların etkisini arttırdığı bulunan için bu dört doğal takviyeye bir göz atın ve depresyonla savaşın.

  1. Omega 3 balık yağları
  2. SAMe (S-adenosylmethionine)
  3. Methylfolate (folik asidin biyoaktif formu)
  4. D vitamini

Çalışmanın ilk yazarı Dr. Jerome Sarris, omega-3 için bir başka güven oyu olduğunu söyledi. “İncelememizin en sağlam bulgusu, omega 3 balık yağının -antidepresanlarla birlikte kullanıldığında- plaseboya göre istatiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmasıydı. Birçok çalışma omega 3 yağının genel beyin sağlığı ve ruh haline çok iyi geldiğini bulmuştu; fakat bu, antidepresanlarla kombinasyon halinde kullanmaya çalışan çalışmaların ilk analizidir.”

depresyonla mücadele

  1. Sosyal Desteğinizi Arayın

Bu herkes için en ön önemli faktör olabilir. Yeni bir araştırma, sosyal desteğe sahip olmanın depresyondan kurtulma şansını dört kat arttırdığını buldu. Duygusal açıdan destekleyici ilişkiler majör depresyonu başarılı bir şekilde yenmenin bir anahtarı. Ayrıca araştırmacılar majör depresyon deneyimi yaşayan insanların %39’unun tamamen iyileştiğini keşfettiler.

 


Çeviri Kaynağı 

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir