Girişken Olma Adımları | İş Yerinde Daha İddialı Olmanız İçin 4 Tavsiye

İddialı biri olmak kolay değildir; özellikle diğerlerinin görüşleri ile çelişebileceğini bildiğiniz zaman ihtiyaçlarınızı savunmak, gerçekten ne hissettiğinizi diğerlerine açıklamak zordur. Fakat kendine güvenmek, etkili iletişim ve ilişki kurmanın olmazsa olmazıdır. Aynı zamanda hak ettiğinizi daha fazla elde etmenizin anahtarıdır. Bunları akılda tutarak, psikolog Andy Molinsky’nin iş yaşamınızda iddialı olmanıza yardımcı olacak 4 tavsiyesine bakalım.

1)“Neden”inizi keşfedin ve benimseyin/kavrayın.

İddialı olmayı öğrenmek gayret ve girişim ister. Bu nedenle değişimi yaratmak amacıyla kendinizdeki motivasyon kaynağını bulmak kritik bir öneme sahiptir. Muhtemelen işte fark edilmediğinizi hissediyorsunuz. Belki de bir gün olmak istediğiniz yönetici ya da lider olmak için iddialı olmayı zaruri bir esas olarak görüyorsunuz. Sebebiniz ne olursa olsun; onu bulun, benimseyin ve değişimi yaratmak için yakıt olarak kullanın.

2)Atılganlığı bir beceri olarak görün.

Herkes kendine daha fazla güvenmeyi öğrenebilir. İddialı olmak bir beceridir, uzmanlaşabileceğiniz bir tekniktir. Bu yüzden öyle davranın. Tekniğinizi geliştirin. Senaryonuzu uygulayın. Alıştırma yapmak için fırsatlar bulun; en iyi şekilde, en azından başlangıçta bazı durumlarda “birkaç küçük kazanç” elde etmeyi başarırsınız. Ve zamanla yeteneğinizi ve özgüveninizi geliştirmeye çalışın.

3)Hedef koyun.

Kendinize sadece “Daha iddialı olmalıyım.” deyip burada bırakmayın. Hedeflerinizi spesifikleştirin. Örneğin, günde bir kez -ya da her gün bir kere, her pazartesi çalışan toplantısında veya size ne mantıklı geliyorsa- daha girişken olmayı denemeye karar verebilirsiniz. Sadece hedefinizin spesifik ve ulaşılabilir olduğundan emin olun. Ve gelişiminizi takip edin, böylece zaman içindeki gelişiminizi grafiklerle çizebilirsiniz.

4)Kendi yolunuzu bulun.

Araştırmalar, “orta dereceli” iddialı bir stilin “süper iddialı ya da hiç güvensiz” stile kıyasla daha etkili olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Fakat bu orta hedefe ulaşmanın tek bir yolu yoktur. Yani deneyin. Düzeltin. Beden dilinizi, senaryonuzu ayarlarken kendi elinizi deneyin. Kendi girişim stilinizi ne kadar kişiselleştirirseniz ve duruma göre ayarlarsanız, o kadar başarılı ve özgün hissedersiniz.

Kimse kendinizi savunmanızın ve ihtiyaçlarınızı ifade etmenin kolay olduğunu söylemiyor. Ama değişime bağlı kalarak sağlam bir planla hak ettiğinizi daha fazla almak üzere yolunuzda daha iyi olacaksınız.

Kaynak

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir