Otopilot: Hiçbir Şey Yapmamanın Bilimi ve Sanatı – Ne Okumalı?

otopilot

Yıllardır bir iş yaparken beynimizde neler olduğu merak konusu olmuştur. Hangi bölgeler aktif hale geliyor, hangi bölge daha fazla çalışıyor, kan akışı nerede fazla? Bu sorulardan yola çıkarak bir çok araştırmacı, beynin gizemli yapısını çözmeye çalışmıştır.

Peki gün boyu bu bir çok görevle sürekli aktif olan beynimiz, hiçbir şey yapmıyorken kapanıyor mu?

Bu sorudan yola çıkan Andrew Smart, aylaklık dediğimiz şeyin beyinde nelere yol açtığını araştırmalarla gözler önüne seriyor. Yani biz aylakken beynimiz hiç de boş durmuyor !

VARSAYILAN MOD AĞI

Yapılan çalışmalarda bir görev yerine getirirken beynin o görevle ilgili bölümünde bir aktivasyon saptanıyor. Diğer bölümler ise dinlenme durumunda. “Bugün canım hiçbir şey yapmak istemiyor” dediğiniz ve kanepeye öylece uzandığınız anda ise beyninizin bir başka bölümü var gücüyle çalışmaya başlar. İşte bu aktivitenin gerçekleştiği bölüme varsayılan mod ağı denir.

Varsayılan mod ağı bir sistemi serbest bıraktığınızda, kendi kendini düzenlemeye başladığı durumlarda aktif olur. Beyin de tam olarak böyle bir yapıdır. Bu ağın aktifleşmesi; aslında beyinde var olan tüm bilginin birbirine rahatça ulaşabilmesi, birbiriyle etkileşime girmesi anlamına gelmektedir. Yani Newton’un kafasına elma düştüğü anda yerçekimini bulma hikayesi hiç de atıp tutulmuş bir şey değildir. Varsayılan mod ağı bizim hızlıca tüm bilgileri birleştirmemize ve bu sayede bir problemin çözümünün belirivermesine olanak sağlayabilir.

Tüm gün koşturma içinde geçen hayatlarımızda, durup dinlenmeye vakit ayırmamak belki de çok önemli şeyleri kaçırmamıza neden olmaktadır.  Smart’a göre yüzyılın buluşu “verimlilik”  varsayılan mod ağını etkinleştirememize, bu da yaratıcılığımızın düşmesine neden olmaktadır. Onun deyimiyle Newton bugün yaşasaydı, bilime katkısı verimlilik baskısı altında büyük ölçüde kan kaybederdi.

Şimdi biraz aylaklık yapıp Oto Pilot’u okumanın tam zamanı. Belki de beyninizi özgür bırakmaya çok yaklaşmışsınızdır.

Yazar : Andrew Smart

Sayfa : 200

Goodreads Puanı : 3.37

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir