Gizli Saklı Yaşanan İlişkiler Neden Çok Heyecanlıdır ?

Gizli yaşanan seksin neden daha romantik, heyecanlı, samimi ve tatmin edici gelir. Fakat nedenleri ne olabilir ?

1. Yeni Partner, Yeni Bir İlişki

Çiftler gizli aşk yaşamaya başladıklarında genelde yeni partnerleriyle yeni bir ilişki içinde olurlar. Cinsel doyum ilişkinin ilk yılında zirve yapar ve ardından istikrarlı bir şekilde azalır. Gizli sevişmenin heyecanı kısmen yeni bir ilişki partner heyecanına bağlı olabilir. Ne yazık ki, partner aşinalığının artmasıyla hem cinsel istek hem de cinsel uyarılma azalabilir. Ama gizli seksin büyüsü için illa yeni birilerinin olması gerekmez. İlişkinizi gizli tutmak heyecana ve uyarılmaya neden olabilir.

2. Yakalanma Korkusu

İlişkilerimizi gizli tutmaya çalışırken başkaları tarafından öğrenileceğimiz korkusu cinsel deneyimimizi iyileştirebilir. Dutton ve Aron klasik çalışmalarında, (yüksek, sallanan bir köprüden geçmek ya da elektrik şoku verilmesini beklemekten dolayı) fazla endişeli ve korkan insanların çekici bir işbirlikçiyi daha sempatik, cazibeli bulduklarını gördüler. Deneyimlerine bağlı korku ve anksiyeteleri aslında katılımcıların işbirlikçiye olan cinsel çekimlerini arttırdı. Herhangi bir fizyolojik uyarılma çekim duygularımızı arttırabilir. Gizli ilişkimizin öğrenilmesi düşüncesiyle artmaya başlayan kalp atış hızımız ve heyecanımız partnerimize duyduğumuz arzuyu tetikliyor olabilir. Ve bu özel sırrı sadece biriyle paylaşmanın da aynı şekilde önemli olması muhtemeldir.

3. Sır Paylaşmak Samimiyeti Arttır

Yakın gördüğümüz insanlarla sırlarımızı paylaşmamız tabii ki daha olasıdır ama diğerleriyle sırlarımızı paylaşmak da kendimizi yakın hissetmemize neden olur. Gittikçe daha samimi sırları paylaşmak, yabancıların birbirlerinden daha çok hoşlanmalarını sağlar. Dahası, sır paylaşmak ilişki memnuniyetinin artmasıyla ve çiftlerde romantik ilişkinin niteliğiyle de bağlantılıdır. Cinsel sırları paylaşmak, özellikle de cinsel arzuları paylaşmak, çiftlerin cinsel tatminlerini arttırır. Çiftlerin gizli saklı tutulan cinsel ilişki gibi önemli sırlarının olması, çiftlerin birbirlerine karşı olan yakınlık duygularını arttırabilir.

Unutmayın: Çoğu gizli ilişki eninde sonunda ortaya çıkar, bu yüzden ilişkinize devam ederken sırrınızın keyfini çıkarın!

Çeviri Kaynağı

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir