Gözetleme Kulesi – Ne İzlemeli?

Gözetleme Kulesi başrollerini Nilay Erdönmez (Seher) ve Olsun Şimşek’in (Nihat) paylaştığı, Pelin Esmer’in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı 2012 yapımı bir film.

Gözetleme Kulesi

Seher’in hikayesi aslında bu topraklarda doğup büyüyen bizler için pek de yabancı değil. Seher için her gün üçüncü sayfa haberlerinde gördüğümüz kadınlarımızdan sadece biri diyebiliriz. Bu film, kadının bırakın psikolojisinin ya da eğitiminin, yeri geldiği zaman kendi kararlarının, bedeninin ve hatta kendisinin hiçe sayılması durumunu, kürtajı ve tecavüzü yüzümüze çarpmasıyla bizi kendimize getirdi. Üniversite öğrencisi olan Seher, ekonomik durumu çok da iyi olmayan, ataerkil aile yapısının fazlasıyla baskın olduğu bir aileden gelmektedir. Dayısı tarafından tecavüze uğradıktan sonra okula ara verir ve hamileliği boyunca bir otobüs hattında kah hostes kah aşçı olarak çalışır. Nihat ise bir kazayla ailesini kaybetmiştir. Hala yasını tutan Nihat, insanlardan uzak kalmak için gözetleme kulesinde işe başlayan, çok da konuşkan olmayan bir bekçidir. Mola durağında Nihat ve Seher’in yollarının kesişmesiyle ikisinin de hikayesi zamanla gün yüzüne çıkar.

Filmin sonuna doğru çarpıcı sahnelerin yer almasıyla, “Bebeğe ne olacak yaa ?!” endişesinin an be an artması ve tecavüzün, aile içi tecavüzün bize yabancı olmadığını bir kez daha hatırlamanız aynı zaman gelecektir. Seher’in sadece yirmili yaşlarında olmasını ve hiçbir tıbbi yardım almadan, hatta annesinden bile yardım almadan hamileliğiyle tek başına sürdürmesini izleyip kürtaj hakkında daha çok düşünülmesi gerektiğini hatırladık. Bizce “Gözetleme Kulesi” bu topraklar için sadece bir dram filmi değil, aynı zamanda ayna niteliğinde bir film olmuş.

IMDb Puanı: 7.1/10

2012 / Türkiye / Dram

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir