Guguk Kuşu – Ne İzlemeli ?

Bir başka kült ve kitaptan uyarlama filmle daha karşınızdayız, huzurlarınızda Milos Forman’ın yönettiği “ Guguk Kuşu ”! Baştan söyleyelim, bu filmi izlemeden mezun olan psikoloji bölümü öğrencisini dövüyorlar.

guguk kuşu

Bu Sefer Erkekler Koğuşundayız

“Aklım Karıştı” akıl hastanesinin kadınlar koğuşu kısmında geçen bir hikayeyken, 1975 yapımı bu filmle bir de erkekler yatakhanesinin olduğu kısma göz atıyoruz. Elbette ki söz konusu mekan akıl hastanesi olunca ve o kadar erkek bir araya toplanınca bolca gırgır, şamata, sigara ve iddia görmemek neredeyse imkansız. Zaten koğuşa sonradan bir hapishaneden gelen Randle McMurphy tüm olayların elebaşı görevini üstlenmekte. McMurphy’nin hapishaneden kaçmak ve daha az güvenliği olan akıl hastanesine gelmek için numara yaptığını biz söylemesek de siz ona bakınca hemen anlarsınız. Gerçi bazı zamanlarda “Yav bu adam numara mı yapıyor, yoksa harbi keçileri mi kaçırmış ?” gibisinden sorular kafamızı kurcalamadı değil. Pek de akıllı uslu bir adam olmadığı belli diyelim en iyisi. Asıl amacı akıl hastanesinden bir süre sonra kaçmakken oradaki diğer hastalarla bir süre sonra iyice yakınlaşıp arkadaş olunca işin rengi değişiyor. Özgürlüğüne düşkün, dediğim dedik çaldığım düdük diyen bir adam olması nedeniyle hemşireyle başı belaya giriyor. Sadece hemşireyle başı belaya girse yine iyi ! Komisyondaki doktorlarla hem fikiriz; bu adam gerçekten tehlikeli. Ve bu film gerçekten iyi.

Konusunun gayet güzel işlendiğini söyleyebiliriz. Özellikle Jack Nicholson başta olmak üzere tüm oyuncuların rollerine bu kadar iyi bürünebildikleri için gerçekten takdir ettik. Anlatılan konunun ilgi çekiciliğini bir kenara bırakırsak, Guguk Kuşu ‘nun sadece sonu için bile izlenebileceğini söyleyebiliriz. Evet, ne yalan söyleyelim sonunda biz de çok şaşırdık. Herkese şimdiden keyifli ve mutlu bir hafta sonu dileriz, özgür olun efendim !guguk kuşu

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir