Ölüm Korkusunu Yenmek – Ne Okumalı ?

Gerçekten bir oturuşta soluksuz okuyabileceğiniz, tek lokmalık, yalayıp yutmalık bir kitaptan bahsediyoruz. Yalom’un çok eski bir dostuyla yaptığı bir akşam sohbetinden kalma anısının ne kadar derinlere gittiğini görüyoruz. Evet, Ölüm Korkusunu Yenmek kısa ve akıcı bir kitap ama aynı zamanda insanın tüylerini ürpertecek detaylara sahip ve üzerine düşünülmesi gereken birçok noktayı içinde barındırıyor.

Holocost’tan Günümüze

Bob, Yalom’un tıp fakültesinden kalma tek dostu ve aynı zamanda gayet başarılı,  ilerlemiş yaşına rağmen dur durak bilmeyen bir kalp cerrahıdır. Bob’un hikayesinin Yalom’dan farklı olan tarafı ise daha on beşindeyken soykırım zamanında Budapeşte’de kimsesiz bir Yahudi olmasıdır.

Hayatta her şeyi kendi yapan, ailesinin ve arkadaşlarının ölümüne tanıklık eden ve ölümle her gün burun buruna yaşayan bir gencin ölüm ve yaşam arasında dans etmeye alışması çok da şaşırtıcı değil. Peki ya bastırma ? Tüm bu anılar ve duygular yetmiş küsur sene boyunca bastırılabilir mi ? Biriktirilen tüm yaşanmışlıklar tek bir olayla bir balon gibi patlayabilir mi ?

Ölümle ilgili cesur fikirlerinin olduğunu düşündüğümüz Yalom, bu kitabında yorumu biraz daha okuyucuya bırakmış gibi. Yalom’un kendi arkadaşıyla olan anısından yola çıkarak yazdığı Ölüm Korkusunu Yenmek adlı kitabını tarihe, psikanalize, Yahudi soykırımına ilgisi olan herkesin zevkle okuyacağına ve tek seferde bitireceğine eminiz. Keyifli okumalar dileriz 🙂

Ölüm Korkusunu Yenmek

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir