Ameliyattan Sonra Hırsız Olan Kadın | Kleptomani

2013 sonbaharında Brezilya’da bir kadına kendi isteğiyle estetik ameliyat olması için anestezi yapıldı. Kadın sadece  yağ aldırma, kol ve karın gerdirme, göğüs büyütme gibi operasyonlara girdi ancak bundan daha fazlasıyla karşılaştı. Ortaya çıkan şey bir kleptomani hikayesi!

Bu hikaye BMJ Case Reports tarafından kaydedildi. Ameliyat sonrasında kadın uyuşuk, aklı karışık, hissiz bir şekilde ve düpedüz bir hafıza kaybıyla uyandı. Ameliyatı takip eden günlerde doktorlar hastanın hikayesine bir de “tekrarlayan, zorlayıcı düşünceler ve çalmak için karşı konulamayan bir istek” yaşamaya başladığını eklediler. Aslında kadının operasyon sonrasındaki hali direkt ‘’kleptomanik bir vaka’’ olarak değerlendirilemezdi. Ayrıca kadının geçmişinde ne bir ruh sağlığı sorunu ne de ilaç suistimali vardı. Çekilen MRI’da oksijensizliğe bağlı beyin hasarı ve ardından frontal lobta kan basıncının düştüğü bulundu. Daha sade bir dille kadın anestezi altında bir süreyi oksijensiz geçirerek kaudat çekirdeği (beyindeki bellek oluşumu ve öğrenme ile ilişki alan) hasar gördü. Dr. Fabio Nascimento, operasyon esnasında kan basıncını kasti olarak düşürdükleri için, beynin böyle bir hasar almış olabileceği sonucuna vardı.

Kleptomani

Hasta birkaç hafta geçtikten sonra tipik kleptomani davranışları (Çalma dürtüsü ve çaldıktan sonra gelen rahatlama duygusu) sergilemeye başladı. Kleptomanik davranışları iki hafta içerisinde son buldu fakat bu bile kadının başının derde girmesi için yeterliydi. Kadın mağaza hırsızlığı yüzünden yakalandığında doktorlar kadını polise karşı savundular, Dr. Nascimento, bu yasa dışı davranışların nedenini, kadının geçici olarak yaşadığı psikiyatrik bir rahatsızlıktan kaynaklandığını açıkladı. Daha sonrasında yapılan tetkikler yaşadığı hasar sonrasında kadının beyninin kendi kendini iyileştirdiğini ve beynin parçalarının işlemleme ile beynin yeniden yapılandırdığını gösterdi.

Belki siz de bir operasyon sonrasında çalma dürtüsü yaşayabileceğinizden endişelenmişsinizdir; rahatlayın, aslında bu vakalar çok nadir görülür. Doktorlar yalnızca 2014’te  bir tane daha operasyon sırasında düşürülen kan basıncı sonucunda yaşanan kleptomani vakasıyla karşılaştı. Bu vakada 55 yaşında bir erkek geçirdiği bir kalp krizi sonrası beynin oksijensiz kalması nedeniyle  benzer kleptomani davranışları sergiledi.

Neyse ki korkmanız gereken bir durum yok, hepsi geçici. Şimdi rahatça ameliyat olabilirsiniz.

Kleptomani

 

 

Kaynaklar

http://nymag.com/scienceofus/2016/02/a-woman-went-under-for-plastic-surgery-and-woke-up-with-kleptomania.html

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

One thought on “Ameliyattan Sonra Hırsız Olan Kadın | Kleptomani

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir