Kötü Müzik Zevki Kültüre Mi Bağlı?

Bazıları Beatles dinlemekten hoşlanırken bazıları dini müziği tercih eder. Konu müziğe geldiğinde bilim adamları yetişme tarzı etkisinin kalıtıma baskın olduğunu savunmaktadırlar. Temmuz 2013’te Nature dergisinde yayımlanan çalışmaya göre; En hit Mp3ler tercihleri biyolojik faktörlerden çok, genel olarak kişinin geldiği kültür ve edindiği deneyimlerle şekillenmektedir.

MIT’de bilişsel psikolog olarak çalışan Josh McDermott: “Çalışmalarımızın bulguları gösteriyor ki, insanların ünlü ve ünsüz seslere verdiği tepkilerde büyük bir kültürel fark var.” demiştir. müzik indir Bu çalışma en eski görüşlerden biri olan müzik tercihinin biyolojik temelleri olduğu görüşünü test etmiş oluyor.

yaşlı müzik
Bazı araştırmacılara göre insanların müzik tercihlerinin temelinde biyolojik temeller yatıyor, çünkü insanların sıklıkla sevdikleri perdelerin özel ara oranları vardır. Onlara göre bu durum kültürün müzik tercihini şekillendirmesini gölgede bırakmakta ve müzik tercihini evrensel bir fenomen haline dönüştürmektedir. 

Etno-müzikologlar ve besteciler bu fikre karşı çıkarak müzik tercihinde kişinin kültürünün çok önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Yani kişinin deneyimleri müzik tarzını şekillendirebiliyorsa bundan evrensel bir fenomen olarak söz etmememiz gerekmektedir.


Batı Müziği Dinleyen Kabileler Neler Söylüyor?

Bir takım deneyler 

müzik tercihlerinin nereden geldiği üzerine çalışırken, yapılan bu deneylerde özellikle batı müziğiyle tanışmamış insanlardan seçilen bir grup olmasına dikkat edilmiştir. McDermott ve takımın uçak, araba ve en sonunda kano kullanarak Bolivya Amazonları’nda yaşayan yerel bir halk olan, Tsimane’ insanlarının köylerine ulaşmıştır. Tabi ki batı kültüründen soyutlanan tek büyük grup bu insanlar değildir fakat onların müzikleri harmoniler yerine tek çizgi halinde söylenip çalınmaktadır.

müzik psikoloji

Deneyde 3 farklı grubun (Tsimane insanları ve Bolivya’da batı müziğine az ve çok oranda maruz kalan 2 farklı grup) birkaç nota ile çalınan bir müziğe verdikleri estetik tepkileri araştırılmıştır. Araştırmacılar her grubun algıladıkları notaları duymaktan zevk alıp almadıklarını kaydetmişlerdir. Testler sırasında özellikle batı müziğinde ve diğer kültürlerde ortak ve yaygın olan çok “uyumlu” (kanson) akorları seçmişlerdir.
 (Hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz) Araştırmacıların bulgularına göre Tsimane’ler sadece diğerleri gibi birbirinden farklı sesleri ayırt etmede iyiler. Fakat çoğu insan uyumlu sesleri dinlemeyi tercih ederken Tsimane’lerin böyle bir tercihte bulunmadığı gözlenmiştir. Bu durum kürtçe müzik download tercihlerinin doğuştan geldiği ile ilgili yargıyı tamamen çökertmektedir.

(Sırasıyla uyumsuz ve uyumlu sesler)

 

Müzik Beyinde Neler Söylüyor

McGill Üniversitesi’nde bir nörobilimci olanmaymun müzik Robert Zatorre ise müzik tercihlerinde kültürün etkisine dair şüpheci yaklaşımlar olduğunu vurgulamıştır. Örneğin; Makak maymunları müzikal kültüre sahip değillerdir, fakat yine de beyinlerinin işitsel bölgesinde farklı tonlara farklı tepkiler veren nöronlar bulunmaktadır.

Tüm bunların yanında

kültürel deneyimin insanların duydukları sesleri nasıl algıladıkları kısmında önemli olduğunu da savunmaktadır. Her insan benzer bir beyin ve sinir sistemi ile doğar, fakat bunlar esnektirler. Dil gelişimi ve onun paralelinde müziği algılama kişinin deneyimleriyle şekillenir. Yeni doğanlar tüm dillerdeki farklı sesleri ayırma yeteneğine sahiptir, fakat zamanla bu yetenek ana dilleri üzerinde belirginleşir. Örneğin; Japonlar “r” ve “l” seslerini ayırt etme yeteneklerini kaybetmişlerdir.


Zatorre’ un deyişiyle: “Beyniniz sizi saran çevre tarafından akortlanmaktadır!Kaynak

Skibba R. (2016), Çeviri Sitesi : scientificamerican.com


Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir