Kynodontas – Ne İzlemeli?

“Hiçbir parçam orjinal değil.Ben ; tanıdığım bütün insanların ortak çabasıyım” demiş Chuck Palahniuk. Belki de Kynodontas’ı en güzel özetleyen cümle olmuş.

Tüm insanlığın deneyimlediği, şartlandırılma, dünyadan ve diğer insanlardan izole edilme, katı kuralların dayatılması ve düzene uymayanların cezalandırılması… Tam da tüm bunları ortaya koyarak normların hayatımızdaki etkilerini gözler önüne seriyor Dogtooth.

Kynodontas - Dogtooth

Dünyadaki en tehlikeli hayvanın size “kedi” olarak öğretildiğini, köpek dişiniz düşene kadar asla evden dışarı çıkamayacağınızın söylendiğini, kardeşlerinizle oynayabileceğiniz en eğlenceli oyunun bayıltıcı bir ilacın etkisinden hanginizin daha çabuk kurtulacağı olduğunu düşünün ! Nasıl yaşardınız? Neler yapardınız?

3 genç kardeşin anne babasıyla birlikte yaşadığı bir evle tanışıyoruz. Her gün aynı kasetleri dinleyerek bildiğimiz şeylerin dışında bir gerçekliği onlar için oluşturan bir anne-baba…

“Tüfek güzel, beyaz bir kuş türüdür. ” Bu cümleyi duyduğumuz anda gerilmemek mümkün değil. Çünkü onlar için asıl gerçeklik bu cümlede gizli. Evin içerisinde özgürlükle ilgili her kelime nesneleştirilmiş ve başka bir isimle ifade ediliyor. Deniz-koltuk, otoyol-güçlü bir rüzgar, telefon-tuzluk… İzlerken tüm kavramlarınız birbirine karışacak. Ama bize öğretilenlerden daha fazlası olabileceği de aklınızdan hiç çıkmayacak.

Rahatsız edici, yerinizde duramayıp müdehale etmek isteyeceğiniz bir filme hazır mısınız?

 

IMDb Puanı: 7.2/10

2009 / Yunanistan / Dram

 

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir