La Pianiste | Ne İzlemeli?

Dikkat fazla sanat içerir ! Fransa’ya gitmek isteyenler ama gidemeyenler, işte Fransa’yı ayağınıza kadar getiriyoruz ! Hem de tüm dramıyla… Özetle “tam bir Fransız” filmi olan La Pianiste ile karşınızdayız.

la pianiste 1

Die Klavierspielerin” adlı nobel ödüllü kitaptan uyarlanan 2001 yapımı bu filmde bizi etkileyen ne yönetmenin ve oyuncuların başarısı ne de ince işlenen ve tadı derinden gelen dramı oldu. Ama yine de belirtmek lazım Isabelle Huppert de, Erika Kohut karakterini fena oynamamış hani. Ana karakter olan Erika’ya can veren Huppert, güzelliğini ve yeteneğini de Erika’dan esirgememiş.

Orta yaşlarında bir piyano öğretmeni olan Erika, otoriter ve adeta korumacılıkta master yapmış annesi ile bir apartman dairesinde yaşayan fakat tüm tutkularını yaşayamayan, babası akıl hastanesinde vefat etmiş bir kadındır. Ne yalan söyleyelim filmde Erika’nın bazı yaptıklarına biz de bir anlam veremediysek de onun duygularını fazlasıyla baskılamış bir birey olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Annesinin kontrolünde geçen ve sadece piyanoya hatta Schubert ve Schumann’a adanmış yaşamına tanık oluyoruz. Yalnız, zekasını duygularının üstünde tutmaya çalışan, kendine yabancılaşmış bu kadın özgür bir birey olmakla başa çıkamayınca pornografinin ve mazoşist fantezilerinin kollarında kendini bulmaya çalışmış ve ardından tanıştığı hem genç hem de yakışıklı Walter peşini bırakmayınca bir de üstüne üstlük Erika ile aşk yaşamaya çalışınca kırk yaşını aşmış bu güzel kadın, derinlerden gelen duygusal bozukluğunu en dibinde yaşamaya başlıyor. “La Pianiste” (Piyanist) cinsel bozukluğa, batı dünyasının içinde bulunduğu duygu durum bozukluklarına ve hatta sadist, mazoşist fantezilerin dünyasına farklı bir açıdan bakmak için ideal, ayrıca koltukta yirmi dakikada bir şekil değiştirmenize neden olacak kadar sinir bozucu, rahatsız edici bir film olmuş. Mazoşist eğilimleriyle yardım çığlığı atan Erika ile Haneke bu filmle bizleri düşündürdü, sizleri de düşündürmesi dileğiyle.

IMDb Puanı: 7.4/10

2001 / Avusturya, Almanya, Fransa / Dram

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir